ABD’deki 9 eyalet evleri fosil yakıtla ısıtmanın aşamalı olarak durdurulması konusunda anlaştı

ABD’deki 9 eyalet evleri fosil yakıtla ısıtmanın aşamalı olarak durdurulması konusunda anlaştı

Dokuz ABD eyaletinden oluşan yeni bir koalisyon, petrolü ve gazı ısıtma, iklimlendirme ve sıcak su operasyonlarından uzaklaştırmak ve binaları karbondan arındırmak amacıyla elektrikli ısı pompalarını teşvik etmek üzere güç birliği yaptı.

Ticari ve konut binaları ABD sera gazı emisyonlarının yüzde 13’ünü oluşturuyor. Dolayısıyla petrol ve gazı binalardan çıkarmak karbonsuzlaşmaya giden yolda önemli bir adım.

Kaliforniya, Colorado, Maine, Maryland,Massachusetts, New Jersey, New York, Oregon ve Rhode Island anlaşmayı imzalayan eyaletler arasında yer alıyor. 

Bu eyaletlerin her biri, iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek amacıyla 2050 yılına kadar veya daha erken bir tarihte sera gazı kirliliğini önemli ölçüde azaltma sözü vermişlerdi.

Yeni binaların çoğunda doğal gaz ve diğer fosil yakıtları yasaklayan bir yasayı kabul eden ilk eyalet New York oldu.

İşbirliğinin en acil hedeflerinden biri, eyaletlerin evlerde ne tür ısıtma ve soğutma sistemleri kurulduğuna dair veri toplanmasına yardımcı olmak. Yetkililer ısı pompalarının katılımcı eyaletlerde satılan yeni sistemlerin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturduğuna inanıyor.

Binalarda fosil yakıtlı ekipmanlardan kaynaklanan çok sayıda emisyon ortaya çıkıyor. 

1967 yılında New England’daki enerji santrallerinden kaynaklanan hava kirliliğini ele almak amacıyla kurulan NESCAUM-Kuzeydoğu Eyaletleri Koordineli Hava Kullanımı Yönetimi Kıdemli Politika Danışmanı Emily Levin Route Fifty yaptığı açıklamada, özellikle bina emisyonlarını hedeflemenin bu amaca ulaşmada önemli bir adım olduğunu söyledi. 

‘’Binalar, sera gazı emisyonlarına insanların düşündüğünden çok daha fazla katkıda bulunuyor’’ diyen yetkili, yeni ısı pompası anlaşmasına katılan dokuz eyalette sadece ısıtma ekipmanlarının yılda 138.000 tondan fazla duman oluşturan nitrojen oksit ve 6.000 ton ince partikül madde yaydığını belirtti. Bu kirleticilerin ‘’kalp krizi, astım olayları, erken ölüm ve diğer birçok olumsuz sağlık sonucu riskinde artış’’ ile bağlantılı olduğunu aktardı.

Yakın zamana kadar, ısı pompalarının amacına uygun olarak yalnızca ılıman iklimlerde verimli çalıştığı inancı yaygındı. Ancak teknolojideki yeni gelişmeler, bunların daha soğuk iklimlerde kullanılmasına yönelik düşünceleri doğruladı. 

Kaynak:

https://cleantechnica.com/2024/02/09/yet-another-heat-pump-headache-for-fossil-fuel-stakeholders/

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar