ABD/Cook County’de kamusal alanda sosyal girişimlere destek

0

ABD’deki en büyük ikinci ilçe konumunda yer alan ve Illinois eyelet sınırları içerisinde bulunan Cook County, sosyal girişimlere yönelik bir yönetmeliği yürürlüğe koydu.

Ülkedeki tanınmış bölgelerden Chicago’yu da kapsayan Cook County’deki kamusal mal ve hizmet alımlarının sosyal girişimlerden sağlanmasına etki sağlaması beklenen yönetmelik, aynı zamanda ABD açısından bir ilk. Ülkede daha önce kamusal satın alımlarda sosyal girişimleri avantajlı konuma getiren bu seviyede bir uygulama görülmemişti.

Buna göre herhangi bir sosyal girişim, Cook County için mal ve hizmet teklifi sunarken, 100 birim teklifte yüzde 5 daha fazla teklif sunmuş kabul edilecek. Daha açık bir ifadeyle 100 dolarlık teklifi 105 dolar olarak kabul edilecek, bu sayede rekabet içerisinde olunan diğer firmalara göre avantajlı pozisyon elde edilebilecek.

Rol model oluşturabilir

Misyon odaklı sosyal girişimlerin büyümesine etki edeceği belirtilen yasal düzenleme, kamu politikası anlamında da örnek teşkil ediyor. Politikanın diğer belediyeler için bir rol model oluşturabileceği ifade ediliyor.

Los Angeles örneği…

Öte yandan sosyal girişimcilik ekosistemi –kamusal alan denklemi açısından Cook County akla gelen ilk örnek olmayacak, daha önce Los Angeles’da, satın alım kararları güncellenmiş, süreç içinde sosyal girişimler tercih edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.