AB Kayıp ve Zarar Fonuna önemli miktarda katkı sağlama sözü verdi

AB Kayıp ve Zarar Fonuna önemli miktarda katkı sağlama sözü verdi

AB Komisyonu, iklim değişikliğinin neden olduğu yıkıma yönelik yeni bir uluslararası fona ‘’önemli’’ bir mali katkı yapacağını açıkladı.

Avrupa Komisyonu ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) COP28 Başkanının ortak açıklamasında, ‘’AB ve üye devletlerinin kayıp ve hasar fonuna önemli miktarda mali katkı yapmaya hazır’’ olduğu duyuruldu. Ancak ödenecek desteğin miktarı konusunda bilgi verilmedi.

Dünyanın ilk iklim ‘’kayıp ve hasar fonu’’, 30 Kasım-12 Aralık tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) düzenlenecek Birleşmiş Milletler COP 28 iklim zirvesinde başlatılacak.

Kayıp ve hasar fonunun finansmanı bu yılki zirvede gündemde olacak konulardan yalnızca biri. Ülkeler aynı zamanda küresel ısınmayı 1,5C derecenin altında tutmak için dünyanın hangi aşamada olduğuna ilişkin küresel stok sayımı (Stocktake) yapacak. Ayrıca AB, fosil yakıtların azaltılmasına yönelik kararlılık taahhüdünde bulunacak.

27 ülkeden oluşan AB bloğunun, ülkelerin 2030’a kadar küresel yenilenebilir enerji kapasitesini üç katına çıkarma taahhüdünü yerine getirmelerine yardımcı olmak için COP28’de fon sağlamayı planladığı açıklandı.

Finans yıllık olarak düzenlenen iklim müzakerelerinin en önemli ve kapsamlı konularından biri.

COP28 zirvesinin CEO’su Adnan Amin, ‘’Etkinliğin sonuna kadar birkaç yüz milyon dolar toplanmasını amaçlıyoruz’’ dedi. COP28’e ev sahipliği yapan BAE’nin katkıda bulunacağından umutlu olduğunu söyledi.

Ülkeler geçtiğimiz yıl gerçekleşen BM iklim müzakerelerinde iklim zararı fonunu başlatma konusunda anlaşmışlardı. Bu anlaşma, kuraklık, sel ve yükselen deniz seviyelerden kaynaklanan iklim zararlarının üstesinden gelmek için uzun süredir destek talep eden savunmasız, gelişmekte olan ülkeler tarafından memnuniyetle karşılanmıştı.

Şu ana kadar hiçbir ülke fona belirli mali taahhütte bulunmadı, ancak bazı ülkeler bunu yapabileceklerinin sinyalini verdi.

Kaynak:

https://www.bnnbloomberg.ca/eu-to-pledge-substantial-sum-to-climate-loss-and-damage-fund-1.1997822

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar