8 Mart Kadınlar Günü’nde öne çıkan etkinlikler

0

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenecek ilgi çekici, farkındalığı artırıcı etkinliklerle kutlanacak.

8 Mart Kadınlar Günü kapsamında düzenlenecek etkinliklerden bazıları şöyle;

Bakırköy’de gündüz mitingi

8 Mart Koordinasyonu, İstanbul’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir miting düzenleyecek. Kadınlara yönelik şiddet ve saldırıların kınanacağı etkinlik, saat 13.00’te başlayacak.

‘Eşitlik Mücadelesinde İzmir’in Öncü Kadınları. Biz Dünyayız’

‘Eşitlik Mücadelesinde İzmir’in Öncü Kadınları. Biz Dünyayız’ adını alan etkinlik, Biz Dünyayız Platformu tarafından İzmir’de Tepekule Kongre Merkezi’ndek saat düzenleniyor. Program, saat 10.30’da Belma Çağdan’ın ‘İz Bırakan Kadınlar’ sergisiyle başlayacak, konser ve panellerle devam edecek.

‘Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar-Saygı’ sergisi

Bursa Nilüfer Belediyesi, Nâzım Hikmet Kültürevi’ndeki ‘Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar-Saygı’ sergisinde Ayşecan Kurtay, Ayşegül Sağbaş, Beyza Boynudelik, Didem Ünlü, Füruzan Şimşek ve Nur Gürel’in çalışmaları görülebilecek.

İstanbul Modern’de Kadınlar Günü programı

8 Mart’ta İstanbul Modern kadınlara ücretsiz. Gün boyu devam edecek etkinliklerin yanı sıra 16.00-17.00 saatleri arasında düzenlenecek olan atölye çalışması katılımcıları bekliyor. Rezervasyon ve bilgi için: egitim@istanbulmodern.org

Taksim’de yürüyüş

8 Mart’ta İstanbul Taksim’deki Fransız Kültür Merkezi önündeki buluşmanın ardından Tünel’e devam edecek bir yürüyüş planlandı. Buluşma saati 19.30.

Çanakkale’de yürüyüş

Çanakkale’de Golf Aile Çay Bahçesi önündeki buluşma 21.00’da.

İstanbul Şişli’de ‘Frida’ adlı oyun sahnelecek

9 Mart akşamı 20.30’da başlayacak oyunda Meksikalı ünlü ressam Frida Kahlo’nun hayatı işleniyor. Bilgi için: (0212) 708 87 37.

16. Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

Her ne kadar 8 Mart’ta başlamasa da hafta sonu için kaçırılmaması gereken bir etkinlik olduğunu belirtebiliriz. 10 Mart’ta İstanbul’da başlayacak festival kapsamında paneller, forum, atölye ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

Etkinlikler daha sonra 23-25 Mart Antalya, 30 Mart-1 Nisan İzmir, 6-8 Nisan Trabzon, 13-15 Nisan Bodrum, 20-22 Nisan Mersin, 27-29 Nisan Adana ve 4-6 Mayıs Diyarbakır şeklinde devam edecek.
Bilgi için: www.filmmor.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.