Yenilebilir böceklerden protein üreten girişim: Naturansa

Yenilebilir böceklerden protein üreten girişim: Naturansa

Naturansa, geliştirdiği biyoteknolojik yöntemle tüketiciye henüz ulaşmadan sebze ve meyve atıklarının ayrıştırılması yoluyla yetiştirilen yenilebilir böceklerden yüksek kalitede protein üreten bir girişim. Üretilen böceklerden protein tozu elde eden girişim, şu anda evcil hayvan gıda pazarını hedeflese de ilerleyen dönemlerde insan tüketimine geçmeyi planlıyor. 

Evrendeki besin döngüsünden yola çıkan Naturansa, çözüm ortağı olarak nitelendirdiği Siyah Asker Sineği (Black Soldier Fly) olarak bilinen böcek türüyle günlük olarak alınan çiğ meyve ve sebze atıklarını besin zincirine geri kazandırıyor. Bilimsel ve teknolojik çalışmalarla sürdürülebilir, ekolojik ürün ve sistemler üzerine çalışan girişim, atıklarla beslenen siyah asker sineklerini gıdaların dışında alınabilecek alternatif protein kaynağına dönüştürüyor.

Kurucu Esra Serbes, kara asker sineğinin içerdiği protein, kalsiyum ve potasyum oranının et, süt, yumurtaya oranla çok daha yüksek olması, geleneksel üretim metotlarına kıyasla yaklaşık 2 bin kat daha az su kullanılması ve 100 kat daha az karbondioksit meydana getirmesi sebebiyle gelecek neslin besininin yenilebilir böcekler olabileceğini düşünüyor.

Şimdilik akvaryum balıkları, sürüngenler ve kuşlar için kullanılan, canlı larva, kurutulmuş larva, larva unu, dondurulmuş larva gibi dört farklı ürünü olan Naturansa, insan tüketimine geçmeyi de planlıyor.

1 comment

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

1 Comment

 • Tuncel Ziylan
  21 Ağustos 2019, 13:26

  Girişim ve ürünleriniz gerçekten heyecan verici. Bu ürünleriniz arasına,yüksek protein değeri nedeniyle besi hayvancılığı ( örneğin kanatlı hayvancılık ) ürün çeşidi ilave edilebilir mi ?.Tabii ki burada maliyet de önemli bir faktör.Başarılarınızın devamını dilerim. Bu arada böyle bir çeşidin oluşturabilmesi halinde, satış ve pazarlama konusunda her türlü desteği de vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

  Dr.Tuncel ZİYLAN

  GSM:0532 285 70 08

  REPLY

En Son Makaleler

Videolar