Verimli yeşil enerji üretimi yolunda yeni buluş

Verimli yeşil enerji üretimi yolunda yeni buluş

Hidrojen – özellikle karbon içermeyen yeşil hidrojen – güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji için umut verici bir temiz enerji taşıyıcısı ve depolama seçeneği olarak ortaya çıkıyor. Atmosferde karbon emisyonuna neden olmuyor ancak şu anda maliyetli ve oluşturulması karışık bir ürün olduğu açıklanıyor.

İklim krizi, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılmasını gerektiriyor, ancak aralıklı kullanılabilirlik ile ölçeklenebilir enerji depolaması konularında zorluklar bulunuyor.

Yeşil hidrojen üretmenin bir yolu elektrokimyasal su ayırmadır. Bu işlem, hidrojen ve oksijen elde etmek için katalizörlerin (reaksiyon arttırıcı maddeler) mevcudiyetinde su yoluyla elektriğin çalıştırılmasını içerir.

Georgia Institute of Technology araştırma uzmanları, yeşil hidrojen üretim verimliliğini maksimum düzeye çıkaran yeni bir su ayırma işlemi ve materyali geliştirdi. Bu yenilik, doğal gazdan geleneksel karbon yayan hidrojen üretimi yerine yenilenebilir enerji depolaması için yeşil hidrojene dönüştürmek isteyen endüstriyel ortaklara uygun fiyatlı ve erişilebilir bir seçenek sunuyor.

Temiz hidrojen maliyetini yüzde 80 oranında azaltma hedefi getirildi

Georgia Tech bulguları, hidrojenin dünyanın en büyük sanayi sektörlerinin net sıfır emisyon hedeflerine ulaşmaları için kritik öneme sahip olacağı konusunda iklim uzmanlarının görüşünü destekliyor.

Biden hükümeti, 2021 yaz aylarında temiz hidrojen maliyetini yüzde 80 oranında azaltma hedefi belirledi. ‘Hydrogen Shot’ olarak adlandırılan Enerji Bakanlığı liderliğindeki girişim, 2030 yılına kadar temiz veya yeşil hidrojenin maliyetini kilogram başına bir dolara düşürmeyi hedefliyor.

Bilim adamları, ekstra elektrik enerjisi depolamak için kullanılan doğal gaz ve kömürün yerine karbon emisyonlarına katkısı olmayan yeşil hidrojenden yararlanmayı umuyor. Bu da yenilenebilir elektriği depolamak için daha çevre dostu bir araç olarak öne çıkıyor. Araştırmaların odak noktası suyu hidrojen ve oksijene ayırmak (elektroliz) için elektriği kullanma süreci.

Daha az maliyetli, daha dayanıklı malzemeler

Georgia Tech’in araştırma ekibi, elektro katalizör için hibrit malzemeler kullanarak yeşil hidrojeni daha az maliyetli ve daha dayanıklı hale getirmeyi amaçlıyor. Günümüzde süreç, uygun ölçekte elektroliz yoluyla hidrojen üretmek için tercih edilen katalizörler platin ve iridyum gibi pahalı metal bileşenlerine dayanmaktadır. Bu maliyetler nedeniyle, yeşil hidrojen 2020 yılında yıllık hidrojen üretiminin yüzde1’ini oluşturuyordu.

Araştırmacılar yeni sistemin, pahalı metallerin kullanımını azaltarak, etkinliği ve kullanım seçeneklerini artıracağını belirtiyor.

Georgia Tech ekibi, son zamanlarda yapay zeka (AI) kullanarak verimli hidrojen üretimini destekleyecek yeni malzemeleri keşfetmek için ortaklarla birlikte çalışıyor.

Kaynak:

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/01/220114153429.htm

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar