Sağlığı tatlandıran sosyal girişim: Xilinat

Sağlığı tatlandıran sosyal girişim: Xilinat

Sosyal girişimcilik yarışması Chivas Venture’da geçen senenin kazananı Xilinat, mısır atıklarını şekere benzeyen bir tatlandırıcıya dönüştürerek bildiğimiz şekere yeni bir alternatif getiriyor.

Her yıl büyük miktarlarda karbondioksit, milyonlarca ton tarımsal atıkların küçük ölçekli çiftçiler tarafından yakılmasıyla atmosfere salınıyor. Meksika’da, bu uygulama ülke olarak üretilen karbondioksitin yüzde 40’ını oluşturuyor. Bunun yanında, ülkedeki ölüm sebeplerinin başını diyabet ve büyük ölçüde artış gösteren obezite çekiyor.

Bu sosyal ve çevresel sorunları ele alan Xilinat, küçük ölçekli çiftçilerden tarımsal atık alıp topluyor ve bunu şekere benzeyen doğal bir tatlandırıcıya dönüştürüyor. Hem kalorisi düşük hem de şeker hastaları için ideal olan Xilinat, dişleri çürüklere karşı koruyor. Bunlarla beraber, insanların sağlığına zarar veren atıkların yakılma işlemini önlüyor ve geliri ekonomik olarak zorluk çeken ailelere bağışlanıyor. 

Geçtiğimiz yıl Chivas Venture yarışmasında en iyi sosyal girişim ödülünü alan Xilinat, tarımsal atıkları şeker yerine dönüştürmek, ekonomiyi geliştirmek, atıkların yakılmasını önlemek, obezite ve diyabet ile mücadele eden sağlıklı bir alternatif sağlamak için biyoteknolojik, doğal ve patentli bir süreç yaratıyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar