Kazancı yerelle paylaşan bir iş modeli: Fairbnb

Kazancı yerelle paylaşan bir iş modeli: Fairbnb

İtalya merkezli Fairbnb, kârını toplumun iyiliği için geliştirilecek projelere bağışlayacak. Kendilerini Airbnb modelinin “daha etik alternatifi” olarak ifade eden girişim, nisan ayında Avrupa’nın turistik beş şehrinde hayata geçiyor. 

Amsterdamlılar aralık ayında “aşırı turizmin” şehirlerine verdiği zararı protesto etmek için sokaklara dökülmüştü. Eylemde kullanılan pankartlarda “Amsterdam’ın zapt edilmesine son!” (Stop the eviction of Amsterdam) ve “Turistler evinize dönün, mülteciler siz hoş geldiniz!”  (Tourists go home, refugees welcome) gibi cümleler öne çıktı. 

Eylemciler Airbnb gibi uygulamaların şehirlerinde hızlı bir mutenalaşma sorununa neden olduğuna, turistlere yönelik lüks işletmelerin açılmasıyla kiraların çok yükseldiğine ve yaşamak için ihtiyaç duyulan konut stoklarının tehdit altında olduğuna dikkat çekti. Airbnb’nin çok kullanıldığı şehirlerdeki yönetimler de bu konuda bazı düzenlemeler yapmaya başladı. Barselona yönetimi artık daha fazla konaklatma lisansı vermeyeceğini açıkladı, New York’ta ise bir apartmanın 30 günden az kiralanması yasaklandı.Tüm bu huzursuzlukların içerisinde İtalya’da bir girişim Airbnb modeline “daha etik bir alternatif” üretti: Fairbnb. Nisan ayından itibaren Avrupa’daki beş şehirde; Amsterdam, Venedik, Bologna, Valencia ve Barselona’da Fairbnb’nin pilot uygulamalarını görmeye başlayacağız. Bu şirketi daha etik yapan şey ise kârının yarısını mahalle derneklerine, kâr amacı gütmeyen gıda kooperatiflerine ve yerel projelere bağışlayacak olması. Ayrıca şirket gezginleri de destekleyeceğini açıkladı. 

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar