İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına STK’lardan tepki

İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına STK’lardan tepki

“İstanbul Sözleşmesi” olarak da bilinenKadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin feshi konusundaki tartışmalara STK’lar tepki gösterdi.

11 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan ve 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, hükümetin sözleşmeden çekilmeyi düşünmesiyle yeniden gündeme geldi. Hükümet, Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu ve şiddeti insan hakkı ihlali olarak tanımlayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi düşündüğünü belirtti. MetroPOLL Araştırma’nın konu hakkında kamuoyuyla yaptığı araştırmaya göre, halkın sadece yüzde 17’si hükümetin görüşünü desteklerken yüzde 63,6’sı “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını onaylamıyor. STK’lar da hükümetin sözleşmeden çekilme konusunda yaptığı bu açıklamalara tepki gösterdi. Peki, bu tepkiler ne oldu?

Hükümetin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme düşüncesi vatandaşa soruldu: Evet ile hayır arasında büyük fark var

STK’lar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme tartışmaları ve Pınar Gültekin’in cinayetiyle birlikte #İstanbulSözleşmesiYaşatır hashtag’iyle paylaşımlar yapmaya başladı.

Uçan Süpürge Vakfı:

“İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmak kadın katliamlarına dur demek, Pınarları yaşatmak demektir.
#PınarGültekin
#SeherFak
#İstanbulSözleşmesiYaşatır

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği:

“İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili anketin sonuçlarına göre halkın yüzde 64’ü, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesine karşı çıkıyor. Sözleşmeden çekilmeyi tartışan hükümete destek yüzde 17’de kalıyor.
#istanbulsözleşmesiyaşatır

Yanındayız Derneği:

“Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sonlanması ancak İstanbul Sözleşmesi’nin eksiksiz uygulanması ve şiddet uygulayanların en ağır şekilde cezalandırılmasıyla mümkündür.
İstanbul Sözleşmesi ile kazanılmış haklarını savunan kadınların YANINDAYIZ!
#istanbulsözleşmesiyaşatır

STK’lar aynı zamanda #Challengeaccepted, #womensupportingwomen hashtag’leri ve siyah beyaz fotoğraflarla da paylaşımlar yaptı.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı


“İstanbul Sözleşmesi kadınlardan yana bir sözleşmedir, kadın düşmanlığına geçit vermeyelim!
#challengeaccepted #istanbulsözleşmesiyaşatır #ŞiddeteKarşıİstanbulSözleşmesi #womensupportingwomen

Biz Derneği

Bunlara ek olarak, 309 imzacısı ve 159 destekçisi bulunan TCK103 Çocuk Cinsel İstismarına Karşı Kadın Platformu herkesi, “Her yeni güne, yine bir Kadın Cinayetiyle uyanmamak için ‘Şiddeti Başlamadan Önleyin, İstanbul Sözleşmesini Uygulayın!’ diyerek milletvekillerine mektup yazmaya davet etti.

KAGİDER, TÜSİAD, TÜRKONFED gibi birçok STK da konuyla ilgili açıklama yayımladı.

Konuyla ilgili diğer haberler:

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar