Avon’dan Bakanlığa aile içi şiddetle mücadeleye yönelik işbirliği mektubu

Avon’dan Bakanlığa aile içi şiddetle mücadeleye yönelik işbirliği mektubu

Avon küresel COVID-19 salgını kaynaklı sosyal izolasyon nedeniyle artan aile içi şiddete karşı başlattığı “Evdesin ama Yalnız Değilsin” kampanyasını, tüm kaynaklarını kullanarak genişletme kararı aldı. TKDF ve KAMER gibi kuruluşlarla işbirliği yapan Avon; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’yla bir mektup paylaşarak, Birleşmiş Milletler Kadınlarının bu konuda hükümetlerin harekete geçmesi çağrısını hatırlattı ve gereken önlemlerin alınması için her türlü desteğe hazır olduklarını açıkladı.

Avon, COVID-19 kaynaklı sosyal izolasyon nedeniyle artan aile içi şiddete karşı başlattığı “Evdesin ama Yalnız Değilsin” kampanyası kapsamında Türkiye’de Kadın Merkezi Eğitim Üretim Danışma ve Dayanışma Vakfı (KAMER) ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’na (TKDF) toplam 100 bin USD, yaklaşık 700 bin TL bağış gerçekleştirdi. Avon’un parçası olduğu Natura & Co Grubu ise dünya çapında bir milyon dolarlık destek sundu. Şimdi ise bu hareketi daha geniş kitlelere ulaştırmak için yetkili mecralarla iletişime geçildi.

Karantina sürerse 31 milyon şiddet vakası daha yaşanacak

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gönderilen mektupta; Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNDP) tahminlerine göre karantinanın altı aydan fazla sürmesi halinde dünyada 31 milyon yeni aile içi şiddet vakasının gerçekleşeceği belirtildi. Karantina önlemlerinden önce bile üç kadından biri aile içi şiddet tehlikesi altındayken, COVID-19’un etkisiyle bu sorunun tüm toplumlar üzerinde uzun süreli ve ciddi bir etki yarattığına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Natura&Co ailesinin bir parçası olarak, pandeminin beraberinde getirdiği sosyal mesafe önlemleri alınmaya başlandığından bu yana, tüm dünyada aile içi şiddet konusunda yaşanan artışı kaygıyla izliyoruz ve bu konuyu ele almak üzere ‘Evdesin ama Yalnız Değilsin’  kampanyamızı hayata geçirdik. Aile içi şiddete yönelik farkındalığı artırmak, sosyal izolasyondaki kadınların yalnız olmadıklarını göstermek, kadına karşı şiddet için çalışan kurumların hizmetlerine devam etmeleri için destek olmayı amaçlıyoruz.”

Türkiye’ye destek taahhüdü

Avon aile içi şiddetle mücadele kapsamında hükümetin; barınaklar, yardım kuruluşları ve diğer kaynaklar da dahil olmak üzere aile içi şiddet riski altındaki kadın ve çocukları destekleyen hizmetlere yeterli finansman desteği ve artan şiddet olayıyla başa çıkmak için kaynakların genişletilmesi; halkı bilinçlendirme kampanyalarıyla aile içi şiddetin ön planda tutulması; mağdurların rahat ulaşabilmesi için aile içi şiddetle ilgili çalışan sığınakların ve sosyal hizmetlerin bilgilerinin açık bir şekilde paylaşılması konularında önlem almasını istedi. Avon’un bu süreçte Türkiye’yi desteklediğini ifade ettiği açıklamada, devletin bilinçlendirme kampanyalarına da her anlamda destek taahhüdü verdikleri belirtildi.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar