Estée Lauder şirketleri Türkiye, meme kanseriyle mücadelesini sanat ile güçlendiriyor 

Estée Lauder şirketleri Türkiye, meme kanseriyle mücadelesini sanat ile güçlendiriyor 

1992 yılından bu yana meme kansersiz bir dünya amacıyla çalışmalar yapan ve “Pembe Kurdele” hareketinin öncüsü olan Estée Lauder Şirketleri, Pink Dinner adında özel bir gece düzenledi. 

Meme kanseri farkındalığı kapsamında Galata Kulesi’nin pembe ışıklandırıldığı gecede, heykel sanatçısı Ebru Döşekçi “Pembe Kurdele” hareketinden ilham alarak etkinliğe özel yarattığı heykeli sanatseverlerle buluşturdu. Eserin satışından elde edilecek gelir, Estée Lauder Türkiye’nin Pembe İzler Kadın Kanserleri Derneği’yle birlikte yürüttüğü Pembe Hat (Pink Line) Destek Hattı projesine bağışlanacak.

Meme kanserinin global sembolü haline gelen Pembe Kurdele’nin yaratıcısı Estée Lauder Şirketleri, meme kanserine karşı verdiği mücadeleye, bu yıl sanatın gücünü dahil ediyor. Estée Lauder Şirketleri Genel Müdürü İpek Ersavaş, Pembe İzler Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş, Sanatçı Ebru Döşekçi, Nazlı Sabancı, Ceylan Çapa, Meriç Küçük, Neva Dürüst ve Betül Avcı gibi isimlerin katılımıyla Pink Dinner adında özel bir gece düzenleyen Estée Lauder Şirketleri Türkiye, heykel sanatçısı Ebru Döşekçi’nin pembe kurdeleden esinlenerek tasarladığı özel eseri sanatseverlerle buluşturdu. 

Eserden elde edilecek gelir Pembe Hat Projesine bağışlanacak 

Evelyn Lauder’in 1992 yılında hayat verdiği pembe kurdeleden ilham alan Ebru Döşekçi’nin eserinin satışından elde edilecek gelir Estée Lauder Şirketleri Türkiye’nin Pİ Kadın Kanseri Derneği’yle birlikte kanser hastası kadınlara yönelik, ücretsiz psikoterapi, beslenme ve cilt bakım hizmetlerinin verildiği Pembe Hat (Pink Line) Destek Hattı projesine bağışlanacak. 

Gecenin açılış konuşmasını yapan Estée Lauder Şirketleri Türkiye Genel Müdürü İpek Ersavaş, ‘’Estée Lauder Şirketleri olarak meme kansersiz bir dünya yaratma misyonunu 31 yıldır sürdürüyoruz. Bu kapsamda araştırmalar, eğitim ve tıbbi hizmetler için dünya çapında 118 milyon dolardan fazla kaynak yarattık. Meme Kanseri Araştırma Vakfı (BCRF)’na 93 milyon dolardan fazla fon ayırarak meme kanserinde iyileştirici tedavilerin geliştirilmesi, yüksek tekrarlama riski olan meme kanserlerinin belirlenmesi, aile geçmişinde meme kanseri bulunan genç kızlarda risk değerlendirme yöntemlerinin iyileştirilmesi, doktorlar ve hastaları arasındaki iletişimi iyileştirecek araçların geliştirmesi gibi pek çok önemli çalışmaya öncülük ettik, etmeye de devam ediyoruz. Tüm bunları yaparken sanattan da güç alıyor, sanatın ve sanatçının bizi daima aydınlığa çıkaracağına inanıyoruz. Aynı inancı taşıdığımız kıymetli sanatçı Ebru Döşekçi, projemizin bu yılki ayağı için ortaya koyduğu eseriyle sanatın büyülü gücünü bir kez daha göstermiş oldu. Tedavi sürecindeki hastaların aynaya her baktıklarında kendilerini daha iyi ve güçlü hissetmelerini sağlamayı amaçladığımız ve destek hattının kapsamını genişleterek güzellik uzmanlarını dahil ettiğimiz Pembe Hat (Pink Line) projesine verdiği destekle binlerce kadına daha ulaşmayı umuyoruz. Meme kanserini yenmek için güzellikle kalpten bağlandık” dedi.

“Eserim aracılığıyla bu savaşa destek olabilmek benim için mutluluk verici”

Heykel sanatçısı Ebru Döşekçi ise “Meme kanseriyle savaşan ilham verici kadınları dinledikçe, hastalığın bize neler yaşatabileceğini öğrenip bu konuda bilinçlenmenin ne derece önemli olduğunun farkına varıyoruz. Bir sanatçı olarak eserim aracılığıyla bu savaşa destek olabilmek benim için mutluluk verici. Bu anlamlı projede yer almam için teklifte bulunan Estée Lauder Şirketleri ailesine ve Pİ Kadın Kanserleri Derneği’ne teşekkür ederim.” diye konuştu. 

“Farkındalık çok şey değiştirir”

Geceye katılan Pİ Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş “Kadın olmak, meme kanseri riski taşımak demektir. Bu nedenle özellikle 40 yaşından önce yılda bir kez ultrasografi, 40 yaşından sonra ise yılda 1 kez mamografi çektirmek, hastalığı erken evrede yakalamak için çok önemli. Erken tanı, tedavi başarısını yükseltiyor, hayat kurtarıyor. Estée Lauder Şirketleri, hem farkındalık hem de hastalara yönelik projelerimizde bizim çok kıymetli destekçilerimizden biri oldu. Farkındalık çalışmalarının yanı sıra birlikte yürüttüğümüz Pink Line projesi ile pek çok hasta kadının hayatına dokunuyoruz, fayda sağlıyoruz. Bu yolculuğumuzda sanatın ve sanatçıların desteğini çok kıymetli buluyorum, bu yolda bizimle yürüyen Ebru Döşekçi’ye ve Estée Lauder Şirketleri’ne çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar yüzlerce meme kanseri savaşçısına umut olduk, yeniden yaşama tutunmaları için ellerinden tuttuk, hep birlikte tutmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Gelenekselleşen Işıklandırma projesi bu yıl da devam ediyor

Estée Lauder Şirketleri, dünya çapında Fransa’da Eyfel Kulesi, Dubai’de Burj Al Arab,   New York’da Empire State gibi farklı ülkelerin önemli yapılarını pembe ışıklandırma projesi Türkiye’de geçtiğimiz sene aydınlatılan Yerebatan Sarnıcı’nın ardından bu yıl da Galata Kulesi ile devam ediyor. Pembe ışıklandırma projesi, şirketin meme kanserine farkındalık yaratmaya dair sonsuz taahhüdünü simgeliyor.

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar