Engellilere yönelik sosyal girişim Freepark ile tanışın

Engellilere yönelik sosyal girişim Freepark ile tanışın

Engelli park alanlarının işgalini önlemeye yönelik olarak geliştirilen mobil uygulama Freepark, sosyal girişimlere fon sağlayan Buluşum adlı platformunda desteğinizi bekliyor.

Daha önce Sesli Durak uygulamasıyla adından söz ettiren Onur Kılıç, bu kez de engelli bireylere ayrılmış park alanlarına araç bırakmayı önleyen bir mobil uygulama geliştirdi. Freepark adını alan uygulama, sosyal girişimlere fon sağlama amacıyla faaliyetlerini sürdüren Buluşum platformundaki yerini aldı ve destek bekliyor. Buluşum, Boyner Grup tarafından geliştirilen, birçok sosyal girişimin hayata geçirilmesini sağlayan ve örnek teşkil eden bir yapı durumunda.

Farkındalığın artırılması noktasındaki potansiyeliyle dikkat çeken ve Türkiye’de maalesef oldukça yaygın durumdaki engelli park alanlarının işgali sorunundan ilham alan sosyal girişim, bir mobil uygulamadan fazlasını vaat ediyor. Temel amaç, engelli park alanlarının gerçek sahipleri tarafından kullanılabilirliğini artırmak. ‘Engelli Alanlarına Başkası Park Etmesin!’ sloganıyla yola çıkan uygulama bu noktada, engelli park alanlarına kurulan bariyerlerin yönetimini sağlıyor ve bu sayede söz konusu noktaların işgaline engel olunması hedefleniyor.

Sosyal girişimci Onur Kılıç, uygulamaya ilişkin açıklamasında, engellilerin hayatını kolaylaştıran projelerin artması gerektiğini belirtiyor ve şunları söylüyor; “Ankara’da evime yakın olan bir AVM’nin otopark alanında engelliler için ayrılan park alanlarının sık sık işgal edildiğini görüyordum. Bu durum beni, bir çözüm oluşturmaya yöneltti. Maalesef bugün engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak yerine onları görmezden gelerek alanlarını işgal ediyoruz. Onları da toplumun bir üyesi olarak görmeli ve attığımız her adımda engelli bireylere destek olmalıyız”

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar