Buluşum platformundan 10 sosyal girişime kaynak

Buluşum platformundan 10 sosyal girişime kaynak

Sosyal fayda sağlayan fikirlere bağışta bulunulması amacıyla kurulan Buluşum platformu, son 1 yılda 10 farklı projeye 375 bin TL kaynak aktardı.

Boyner Grup tarafından kurulan Buluşum, sosyal fayda sağlayan ürün ve hizmet projelerine maddi destek sunulmasını amaçlayan bir platform. 2016 yılında hizmet vermeye başlayan Buluşum’da yer verilen proje fikirlerine dair detayların görülmesi ve bunların platformu ziyaret edenler tarafından bağış şeklinde desteklenmesi sağlanıyor.

Türkiye’deki önemli bir açığın doldurulması yönünde kurulan platform, son bir yıla ilişkin bazı detayları kamuoyuyla paylaştı. Buna göre Buluşum ile 8 sosyal girişimcinin toplam 10 adet projesine 375 bin TL’lik bağış sağlandı.

375 bin TL’lik toplam bağışın yapıldığı 10 proje ise toplumsal faydaya yönelik inovatif özellikleri ile dikkat çekiyor. İlgili projelerin detaylarını şu şekilde sıralamak mümkün;

Yuvarla

İnternet alışverişlerindeki ödeme kısmı toplamlarının küsüratlı olması (örneğin 219.99) sıklıkla karşılaşılan bir durum. İşte bu küsüratların yuvarlanması ve söz konusu rakamların sivil toplum kuruluşlarına destek şeklinde aktarılması ‘Yuvarla’ adlı yazılımın temelini oluşturuyor. Buluşum platformu üzerinden iki ayrı projede 60 bin TL bağış toplanan Yuvarla, toplumsal fayda odağında son dönemin dikkat çeken projeleri arasında konumlanıyor.

Sesli Durak

Görme engelli vatandaşlarımıza yönelik son dönemin öne çıkan teknolojik projelerden biri de Sesli Durak. Belediye otobüslerinin duraklara yaklaşmakta olduğunu sesli komutla görme engelli kişilere bildirmenin esas alındığı mobil uygulama, Buluşum üzerinden 60 bin TL bağış topladı. Ayrıca Boyner Büyük Mağazacılık, yapılan her bağışın 5’le çarpılmasıyla uygulamaya önemli bir kaynak aktarımı sağladı.

E-bursum

Burslar, eğitim hayatı açısından altın değerindedir. Öğrencilere katkı sağlamayı hedefleyen kamu ve kişier tarafından sağlanması planlanan burslar için başvuruda bulunulması gerekir. İşte E-bursum, başvuruların tek bir seferde, tek bir evrak üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayan yoğun fayda odaklı fikirlerden. Beymen müşterilerinin de desteği ile birlikte Buluşum’dan sağladığı toplam fon ise 50 bin TL.

Sinemasal

Şehir hayatında sıradan bir deneyim olan sinema salonunda film izlemek, köylerde yaşayan çocuklar için yeterince erişilebilir değildir ve onların hayatlarındaki unutulmaz anlardan biri de sinema salonunda geçirdikleri ilk saatlerdir. Bu noktada köy çocuklarını sinema ve sanatın farklı alanlarıyla tanıştırmayı hedefleyen Sinemasal, arkasındaki fikirle toplumsal fayda tarafında güçlü imgelere sahip. Her yıl farklı bir bölgede etkinlikler düzenleyen Sinemasal, Buluşum ile 60 bin TL destek topladı ve bu sayede Adana’nın köylerinde yaşayan çocuklar, kendileri için büyüleyici bir deneyim olan sinemayla buluştu.

Ustamdan

İlk medeniyetlere ev sahipliği yapmış Anadolu, günümüzde yok olma riskiyle karşı karşıya kalan çok sayıda zanaatın da adeta yuvası. Ustamdan, bu tehlikeye dikkat çeken ve sayıları gittikçe azalan zanaatkarların eserlerinin dünyaya tanıtımını amaçlayan bir sosyal girişim. Buluşum ile birlikte 35 bin TL’lik bağışta bulunulan Ustamdan projesi, yürüttüğü faaliyetlerle dikkat çekmeye devam ediyor.

Giyin

Eski kıyafet ve eşyaları internet üzerinden satmak son yılların yaygınlaşan dijital eylemlerinden. Bu alanda çok sayıda platform var, ancak Giyin uygulaması, satış sonrasında alınan rakamın sivil toplum kuruluşlarına aktarımını sağlayarak konuya sosyal fayda ekseninde yaklaşıyor. Buluşum ile 25 bin TL’lik bağış toplayan Giyin, son dönemin ilham veren yazılımları arasında yer alıyor.

Sorusana

Üniversite sınavına hazırlanan milyonlarca öğrencinin hummalı çalışmalarında nice soru bir türlü çözülemeden başarısızlıkla tamamlanmış soru durumuna itiliyor. Nasıl olsa hazırlık sürecinde soru bitmez, ancak Sorusana mobil uygulaması, ‘sen çözmezsen biz çözelim’ diyerek soruların çözümüne katkı sağlayan bir platform meydana getiriyor. Bunun için soru paylaşılıyor ve başka öğrenciler tarafından çözülüyor. Eğitimde fırsat eşitliği temelindeki uygulamanın Buluşum üzerinden topladığı bağış miktarı 50 bin TL şeklinde gerçekleşti.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF)

Doğa ve toplum için film gösterimleri yapan SYFF, bu sayede sürdürülebilir bir yaşam için kültürel değişime katkı sağlamayı amaçlıyor. Her yıl düzenlenen etkinliklerle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde film gösterimleri gerçekleştiriliyor. İki proje ile Buluşum’dan toplam 33 bin TL destek toplayan SYFF, daha yeşil bir dünya için insanların bilinçlendirilmesine katkı sağlamaya devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Buluşum CEO’su Cihan Alpay, “Buluşum’u Türkiye’de sosyal inovasyon ve bireysel bağışçılık kültürünün gelişmesine katkı sunmak için hazırladık” diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Dünyada sosyal girişimlere yönelen yetenek, enerji, kaynak, para ve ilgi her geçen gün artıyor. Sosyal girişimler, toplumsal gelişime ve değişime büyük katkı sağlıyor. Boyner Grup’un fon desteği ve pazarlama gücüyle birleşen bu modelin başarılı olacağına inanıyoruz”

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar