Sivil Toplum Kuruluşları’nın 2016 yılı Finansal Analizi

Sivil Toplum Kuruluşları’nın 2016 yılı Finansal Analizi

Açık Açık Platformunun paylaştığı verilere göre 2016 yılı, 2015 yılına göre Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşları için gelirlerinin yüzde 15, bağışlarının ise yüzde 11 oranında büyüdüğü bir sene oldu.

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) kaynaklarını bağışlardan ve çeşitli özel ve kamu bağış programlarından sağlayan organizasyonlar. Bu çerçevede Açık Açık platformunun paylaştığı bilgilere göre 2016 yılı STK’ların;

  • Yurt dışından ve kamudan aldığı yardımların arttığı,
  • Bireysel bağışın ve kurumsal bağışın kuvvetli büyümesine devam ettiği
  • Amaçlarına yönelik projelerine ayırdıkları fonların, gelir artışından fazla olduğu,
  • Ve yönetim birimlerine, çalışanlarına yatırım yapabildiği bir yıl oldu.

Enflasyon oranının yüzde 9 olarak açıklandığı 2016 yılında, STK gelirleri 2015 yılına göre yüzde 15 artış göstermiş. Bu gelişim, sivil toplumun ve demokrasinin önemli sac ayaklarından olan STK’ların güçlendiğini gösterdiği için iyi bir haber niteliğinde.

Açık Açık platformunun heyecanlandığını ifade ettiği bir diğer önemli gelişme ise STK gelirlerinin 2 yıl üst üste enflasyonun üzerinde ve yüzde 15 büyüme göstermesi olmuş.

Açık Açık STK’larının 2016 yılındaki bağış gelirleri, 2015’e göre yüzde 10,8 oranında artış göstermiş. Bu artışın, 2015’teki yüzde 7,5 oranındaki artıştan daha fazla olması umut verici olarak nitelendiriliyor.

Bireysel Bağışlar

Bireysel bağışlardaki yüzde 26,8‘lik artış ise olumlu ve güzel bir diğer gelişme olarak paylaşılıyor.

Gelişmiş ülkelerde bireysel bağışlar STK’ların bağışlarının yüzde 60-80’ini oluştururken, Türkiye’de bu oran maalesef yüzde 10 civarında kalıyor. Açık Açık tarafından; “Bardağın dolu tarafını görmeye çalıştığımızda; söz konusu oran bize Türkiye’de ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu gösterir” şeklinde nitelendiriliyor.

Diğer verilere göre 2016 yılında STK’lar bu alana odaklanmış ve bireysel bağışlarını yüzde 27 artırmışlardır. Bireysel bağışların artışını STK bazında detaylı olarak incelediğimizde; STK’ların yüzde 72’sinin bağışçı sayısının arttığını görüyoruz ki bu oran 2015/2014 yıllarında da aynıdır.

Açık Açık platformunun sitesine buradan ve yayınladığı daha detaylı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Selin Babacan
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar