‘Hareket’ halindeki sosyal girişim InnoCampus!

‘Hareket’ halindeki sosyal girişim InnoCampus!

Anadolu’nun çeşitli bölgelerine giderek fikirleri hayata geçirilmesine katkı sağlayan sosyal girişim InnoCampus’te hedef tüm Türkiye!

Türkiye’de girişimcilik dendiğinde akla gelen şehirler şüphesiz İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler. Bunun yanı sıra İzmir, Kocaeli gibi şehirler ve bazı illerdeki destekleyici oluşumlar da dikkat çeker. Çeşitli kuluçka merkezlerinin, teknoparkların konumlandığı çok sayıda şehir var. Peki girişimcilik konusunda herhangi bir olanağa, dolayısıyla desteğe sahip olmayan şehirler? İşte bu şehirlerin yardımına koşan bir sosyal girişim var: InnoCampus.

InnoCampus, özel tırlarla yılın belli dönemlerinde Türkiye’yi gezerek üniversite kampüslerine ve liselere gidiyor. Buralarda kurulan alanlarda başvurular alınıyor, girişim fikirlerinin hayata geçirilmesine katkı sağlanıyor, aynı zamanda çeşitli eğitim çalışmaları yapılıyor.

Belçika’da yaşayan 6 Türk’ün ülkelerine dönerek 2014 yılında kurdukları InnoCampus, ticari amaç gütmeyen bir girişim, sponsorluklarla faaliyetleri sürdürüyor. Bu noktada il il gezen tırları, gerekli eşyaların bulunduğu konteynerleri sağlayan, yol masraflarını, vb. karşılayan sponsorlarla anlaşılıyor.

Çalışmalar, gidilen okullarda kurulan alanlarda başvuruların belli bir süreyle alınmasıyla başlıyor. Aralarından seçilen 10 başvuru programa alınıyor ve 2,5 ay süren hızlandırma programı sonrasında jüriye sunumların yapılması, ardından hibe desteğinin sağlanmasıyla sürece devam ediliyor. Kendilerine yardımcı olacak mentorlar ve yatırımcılarla tanıştırılan girişimler her sene Berlin, Prag, Lizbon gibi şehirlerdeki startup programlarına gönderiliyor.

Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Çanakkale gibi Anadolu’nun çeşitli şehirlerindeki binlerce girişimciye dokunan projenin nihai hedefi ise tüm bölgelere ulaşmak. Bizler de kendilerine bu noktada başarılar diliyoruz.

Daha fazla detay için innocampus.org sitesi ziyaret edilebilir.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar