Dikkat çeken ‘iyilik’ girişimleri

Dikkat çeken ‘iyilik’ girişimleri

Türkiye’de sosyal girişimler, çeşitli konularda iyilik dağıtmaya devam ediyor.

Begoodtome

Esin İmer Haşlaman, Selen Ataç ve Erkin Deveci tarafından kurulan sosyal girişim Begoodtome, en genel tanımıyla bir mobil uygulama ve iyiliğin paylaşımını esas alıyor. Çevrenizde gördüğünüz veya sizin yaptığınız iyilikleri paylaştığınız bir platform, üstelik paylaştıkça iyilik puanı kazanıyor, bu puanları da iyilik olarak harcayabiliyorsunuz.

Givin

Başak Süer ve Ali Aksakarya tarafından kurulan Givin, adının yaptığı çağrışıma son derece yakın bir temaya sahip olan, iddialı bir sosyal girişim. Kullanmadığınız giysi veya herhangi bir şeyi satıyor, gelirini de STK’lara bağışlıyorsunuz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İhtiyaç Haritası

Mert Fırat, Ali Ercan Özgür, Hazal Dut, İlksen Başarır, Güler Altınsoy, Güjan Şen ve Elif Kalan tarafından kurulan İhtiyaç Haritası, lokasyon bazlı olarak ihtiyaçları görüp bağışta bulunulmasını esas alıyor. Bir şehrin, okulunda bilgisayar ihtiyacı mı var, veya biri bebek arabasına gereksinim duyuyor ama maddi nedenlerle satın alamıyor mu; İhtiyaç Haritası bu ihtiyaçlara yönelik çözüm imkanı sunan bir platform anlamı taşıyor. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Kodluyoruz

Gülcan Yayla, Emre Sarbak ve Onur Ünver’in kurduğu girişim, gençlere kod yazarlığını öğretiyor. Üstelik teknolojik fırsat eşitliğini gözeterek. Bağış yapılmak veya gönüllülük şeklinde destek olunabiliyor.

Onaranlar Kulübü

Hemen her şeyin onarılabileceğini öngören bu keyifli girişim, yaşanılan çevrenin ufak adımlarla onarılması, üstelik bunun çok düşük (belki de 0 maliyetle) gerçekleştirilmesi temasına sahip olan içerikler sunuyor.

Ünlüden

Sevdiğiniz, hayranı olduğunuz ünlü isimlerle görüşmek, onların hatıra maiyetindeki eşyalarına sahip olmak ister miydiniz? İşte Ünlüden, tam olarak bu konuda bir tür ‘aracılık’ merci sunuyor. Üstelik kazanılan para bir STK’ya bağışlanıyor. Timuçin Toksöz ve Banu Kızıltoprak tarafından kuruldu. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Yuvarla

Alışverişlerdeki küsüratların STK’ya bağışlanması şeklindeki fikriyle alanında öncü sosyal girişimlerden biri olan Yuvarla, Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz tarafından kuruldu. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Askıda Ne Var?

Askıda Ne Var? sosyal girişimi ile birçok üniversite öğrencisine ulaşılarak, onların ihtiyaçlarının karşılanması sağlanıyor. Öğrencilere yiyecek ve giyecek yardımlarının yanı sıra, çeşitli sosyal aktivitelere de katılmasına imkan sağlıyor. Askıda Ne Var? girişimi ile öğrenciler, yemek, kıyafet, tiyatro bileti, konser bileti, kitap, yurtdışı staj gibi ürün ve hizmetlere ücretsiz bir şekilde ulaşabiliyor. Gönüllü kişiler, firma sahipleri ya da firmalar, ürün ve hizmetlerini askıya bırakarak öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması için destekte bulunabiliyorlar.

1 comment

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar