Wimbledon 2024 ve sonrası için yeşil taahhütlerini ilerletiyor

Wimbledon 2024 ve sonrası için yeşil taahhütlerini ilerletiyor

1877’den bu yana Birleşik Krallık spor dünyasının bir parçası olan Wimbledon tenis şampiyonası, giderek ısınan dünyada olumlu etkiler yaratabilmek ve iklim değişikliği risklerine ayak uydurmak için pek çok çalışma yapıyor.

Başlagıcından bu yana dünyanın en büyük spor etkinliklerinden biri olan ve iki hafta süren turnuvaya, bu yıl 500 binden fazla kişinin katılması bekleniyor. Bu büyüme düzeyine paralel olarak, etkinliğin karbon ayak izi de ister istemez büyüyor.

Wimbledon’ın resmi haklarının sahibi olan All England Lawn Tennis & Crocquet Club (AELTC), 2009 yılından bu yana turnuvanın çevresel etkilerine odaklanarak, bunları ölçmek ve azaltmak için sürdürülebilirlik danışmanlarından yardım alıyor.

Kulüp 2018 yılında, COP24’te başlatılan UN’s Sports for Climate Action Framework’ü imzalayarak harekete katıldı. 

AELTC Şubat 2020’de, sıfır atık statüsüne ulaşma ve biyoçeşitlilikte net kazanç elde etme hedefleri kapsamında Wimbledon spor etkinliklerinin 2030 yılına kadar net sıfır olma tahhüdünü açıkladı.

Bu taahhüde ulaşmak için neler yapılıyor?

Enerji

Enerjiden başlarsak; turnuvanın elektriği, dış tedarikçilerden alınan sıfır karbonlu yenilenebilir elektriğin yanı sıra sahadaki güneş panellerinden sağlanıyor.

Enerji kullanımını azaltmak için, sahalarda ve saha dışında yüksek verimli LED aydınlatma tercih ediliyor.

AELTC, sahada daha fazla yenilenebilir elektrik üretmeyi, jeneratörleri temiz enerjili alternatiflerle değiştirmeyi, binaların, ekipmanların ve cihazların verimliliğini en üst düzeye çıkarmayı planlıyor.

Ulaşım

İki hafta boyunca etkinliğe 500 bin kişinin katılımı söz konusu olunca, ulaşım da önemli bir karbon ayak izi meselesi oluyor.

Çevre uzmanlarının tahminlerine göre toplam turnuva emisyonlarının yüzde 91,3’ü taraftarların, oyuncuların, yetkililerin, medyanın ve personelin ulaşımından kaynaklanıyor.

Bu sorunu dikkate alan AELTC, ilk kez oyuncu ve personel ulaşımının tüm ayak izini kapsayacak şekilde karbon dengeleme satın aldığını ve bunu yapmaya devam edeceğini duyurdu.

Ayrıca tesis içi ulaşım emisyonlarını azaltmak için tamamen elektrikli 20 adet Jaguar iPace araç kullanılıyor. Şirket 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir filoya sahip olmayı hedefliyor.

Yiyecek içecek hizmetleri

Yiyecek içecek hizmetlerine gelince, bu alanda ölçülen yüksek rakamlar şaşkınlık yaratıyor. 2019 verilerine göre aşağıdaki rakamlar ortaya çıkıyor.

18.061 porsiyon fish&chips tabağı

276.291 bardak Pimm’s

64.703 dondurma

191.930 porsiyon çilek tabağı

234.416 öğün yemek servisi 

Etkinliğin karbon ayak izinin bu yönü, sürdürülebilir uygulamaların hayata geçirilmesi için fırsat sunuyor. 

Bu düşünceyle, 2021 turnuvasında organizatörler soğuk içecekler için yeniden kullanılabilir bardaklar sağlayarak tek kullanımlık plastiklerin azaltılmasını sağladı. 2022 yılında yeniden kullanılabilir bardaklar sıcak içecekler için de tasarlandı. Ayrıca katılımcıların kendi şişelerini kullanmalarını teşvik etmek amacıyla açık alanlardaki su dolum noktaları arttırıldı.

Diğer az görünen bir husus olarak, turnuva için tedarik edilen yiyecek, içecek ve malzemeler hava kargo ile değil, ulusal tedarikçilerden sağlandı.

Atıklar

Böyle bir turnuvada yüksek miktarlarda tüketilen yiyecek ve içecekler düşünüldüğünde atık sorunu kritik boyutlara ulaşıyor.

AELTC, şampiyona atıklarının hiç birisinin çöp sahasına gitmediğini iddia ediyor. Bunu sağlamak için, geri dönüştürülebilir malzemeler geri dönüştürülemeyen atıklardan ayrılıyor ve kalan atık ulusal şebeke için elektrik üretmek üzere yakılıyor.

Gıda atıkları ise tarımsal ve bahçecilik amaçlı yüksek kaliteli gübre üretmek amacıyla toplanıyor.

Biyoçeşitlilik

AELTC biyoçeşitlilik alanında da poraktif adımlar atarak, Wimbledon’ın kapladığı sahanın 1 numaralı avlusunda polen taşıyıcıları teşvik etmek üzere çiçekli bitki türlerini içeren bir yaşam duvarı oluşturdu.

Arazinin etrafındaki yaşayan duvarların ve çatıların sayısının artırılması ve arazinin yenilenerek yerel biyolojik çeşitliliğin iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Sonuç olarak, AELTC’nin şampiyona çevresinde sürdürülebilir uygulamaları hayata geçirmek için çaba sarf ettiğini ve gelecekte bunları büyütüp geliştirmeyi planladığını söylemek yanlış olmaz.

Enerji üretimi, tedarik zinciri, atık yönetimi ve biyoçeşitlilikten kaynaklanan emisyonlarla mücadelede önemli ilerlemeler elde edilmesine rağmen iyileştirilmesi gereken alanlar hala mevcut.

Kaynak:

https://sustainability-news.net/net-zero/wimbledons-green-credentials-serving-up-sustainability/

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar