Sosyal girişimler Hürriyet gazetesinde yer aldı

0

Hürriyet Gazetesi’nin teknoloji editörü Ahmet Can, geçtiğimiz gün yayınlanan Hürriyet İK ekinde bulunan sayfasıyla sosyal girişimlerin yarattığı yıkıcı etkiye dikkat çekti.

Yazısına, yatırımcılar ve başarılı girişimciler tarafından sıklıkla dile getirilen ve Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’ün “Dünyayı girişimciler kurtaracak” sözüyle başlayan Ahmet Can, sosyal girişimleri topluma faydalı işler yapan devlet ile sivil toplum kuruluşları arasında bir yerde konumlayarak başlıyor.

Sosyal girişimciliği balık tutmaya benzeten Ahmet Can, hayırsever bir yaklaşım ile ihtiyaç sahiplerine verilen balıkların, hükümetler ve sivil toplum kuruluşları tarafından sağlandığını belirtiyor. Güçlendirme yaklaşımında ihtiyaç sahiplerine balık tutma öğretildiğini söyleyen Can, sosyal girişimciliğin balıkçılık sektöründe köklü bir değişim oluşturarak hem sektörün değişmesini hem de ihtiyaç sahiplerinin balığa sahip olmalarının amaçlandığını vurguluyor.

Son yıllarda sosyal girişimciliğin hızla büyüme gösteren bir alan olduğunu belirten Can, pek çok hükümet ve girişimcilik ekosistemi oyuncuları tarafından sosyal girişimlerin desteklendiğine dikkat çekiyor. Ülkemizdeki sosyal girişimciliğin henüz emekleme aşamasında olduğunu belirten Can, son zamanlarda sosyal girişim sayısının artış gösterdiğinin altını çiziyor.

Can yazısında ülkemizde bulunan 1 Genç 1 Gelecek, Çöp(m)adam, FazlaGıda, Givin, Kodluyoruz, Misface, Otsimo, Yuvarla gibi sosyal girişimleri örnek olarak gösterip kısaca neler yaptıklarını anlatıyor.

Umarız Ahmet Can gibi editörler Sosyal Girişimcilik kavramını geniş kesimlere daha çok anlatarak bu alandaki girişimcilerin çoğalması için katkı sağlamaya devam ederler.Ahmet Can’ın yazısını aşağıda inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.