Mercedes-Benz Türk StartUP Sosyal Fayda Ödülü Biolive’ın oldu

0

Başvuruları geçtiğimiz aylarda başlayan Mercedes-Benz Türk StartUP yarışmasında sosyal etki kategorisinde birinciliği Biolive kazandı.

500’e yakın başvurunun gerçekleştiği dikkat çeken bir girişimcilik yarışması daha sona erdi. Yarışmada, aralarında ‘Sosyal Etki’nin de bulunduğu 3 kategorideki birincilere 50 bin TL para ödülü verildi. Ayrıca Almanya seyahati ve girişim hızlandırma programı da diğer ödüller arasında yer aldı.

Sosyal Etki kategorisinde ödülün sahibi Biolive oldu. Biolive, zeytin çekirdeklerinden bio plastik üreten bir sosyal girişim. Fabrikalardan alınan zeytin çekirdeği atıkları, antimikrobiyal biyoplastik granül haline dönüştürülüyor. Böylelikle toprakta gübre haline dönüşen, bitkiler tarafından alındığında yenilebilecek kadar sağlıklı, insan sağlığı için zarar teşkil etmeyen bir plastik madde üretilmiş oluyor.

Antimikrobiyal biyoplastik granül, ilk etapta otomobillerin iç kısımlarında, gıda ambalajı filmleri, beyaz eşya gibi ürünlerde kullanılabiliyor. Kullanım alanları çeşitlilik gösteren bu plastik madde, petrol temelli plastiklere nazaran ilginç ve son derece inovatif bir alternatif sunuyor, en nihayetinde ise dönüşüm yoluyla çevre dostu bir ürün açığa çıkıyor.

Ahmet Fatih Ayaş, Mehmet Emin Öz ve Duygu Yılmaz tarafından 2016’da kurulan İTÜ Çekirdek girişimi Biolive, geçtiğimiz yıl Vestel Ventures’ten yatırım almıştı.

Öte yandan yarışmada diğer kategorilerde birincilik ödüllerinin sahipleri ise yenilenebilir enerji üreten Deveci Tech ve enerji verimliliğine yönelik Sensgreen oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.