Küçük ama etkin bir karar: Ofislerde geri dönüşüm kutusu kullanmak

0

Başta kağıt olmak üzere geri dönüştürülebilir birçok şey, çöp kutusuna atılmak yerine geri dönüşüm kutularında toplanabilir.

Geri dönüşüm konusunda bilinçli ve duyarlı işletmelerin sayısı her geçen gün artıyor. Her biri kendi ölçeğinde ‘doğayı koruyan’ ve çevreye saygı gösteren bir anlayışla hareket eden bu işletmelerde aslında atılan adım son derece basit.

Öncelikle çok düşük fiyatlara temin edilen ve ağırlıklı olarak –kartondan üretilmiş- geri dönüşüm kutuları, ofislerde belli noktalara yerleştiriliyor. Ardından da başta kağıt olmak üzere geri dönüştürülebilir birçok şey çöp kutusuna atılmak yerine geri dönüşüm kutularında toplanıyor.

Ofislerde, kağıt için olduğu gibi cam, plastik ve metal gibi diğer geri dönüştürülebilir maddeler için de kutular kullanılabiliyor.

Geri dönüşüm genellikle belediyelerin bilgilendirilmesi, ekiplerin gelip kutuları boşaltması şeklinde sürüyor.

Bu aşamadan sonrası belediyelerin geri dönüşüm noktalarında tamamlanıyor.

Dünya genelinde kullanım oranı her ne kadar artmaya devam etse de istenilen seviyede olmayan bu bilinçli hareketin son derece ucuz ve kolay bir şekilde uygulanabildiği görülüyor.

Örneğin İstanbul’da geri dönüşüm alanında ulaşılan son veriler, işletmelere dair geri dönüşüm farkındalığının artmaya devam ettiğine işaret ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.