İşitme engelli çocuklara yönelik ‘ses getiren’ proje

0

0-5 yaş arası işitme engelli çocuklara yönelik olarak hayata geçirilen Ses Getirenler Projesi, ailelere destek noktasında öne çıkıyor. 

Türkiye’de işitme engelli vatandaşlara yönelik son dönemde birçok projenin hayata geçirildiği görülüyor. Bu alandaki ilham veren birçok proje ile engelli bireylerin çeşitli fırsat ve imkanlar noktasında eşit koşullarda yaşam sürmelerine katkı sağlanıyor. Kore merkezli tüketici elektroniği şirketi Samsung ve Çocuk Eğitim Derneği (ÇED) işbirliğinde geliştirilen Ses Getirenler Projesi de bunlardan biri.

0-5 yaş arası işitme engelli çocuklara yönelik olarak hayata geçirilen Ses Getirenler Projesi’nde engelli çocukların erken çocukluk ve okul öncesi dönemde yaşıtlarıyla paralel gelişim sağlamaları hedefleniyor. Bunun için mümkün olan en erken yaşta bakımevleri ve aileleri tarafından özel bir eğitime tabi tutulmalarını teşvik edecek bilinçlendirme ve destek programları sağlanıyor.

Ses Getirenler (http://www.sesgetirenler.com/) web sitesi üzerinden yayınlanan Aile Destek Videoları ve Uzman Videoları ile erken çocukluk okul öncesi dönemde akranlarıyla paralel gelişim gösteren işitme engelli çocukların, okula hazırlanmaları ve topluma daha kolay uyum sağlamaları hedefleniyor.

İlgili web sitesinin ziyaret edilmesinin ardından telefon numarası veya form doldurma yoluyla projeye katılmak mümkün.

Bu kısa sürecin ardından web sitesinde bulunan destekleme ve uzman yönlendirme videoları izleyebiliyor, aile danışmanlığı hizmetinden sorulara yanıt alınıyor.

12 ay sürüyor

12 ay süren projede uzman doktor, odyolog, konuşma terapisti ve özel eğitim uzmanı, okul öncesi dönem ve erken çocukluk dönemi alanlarında çalışan akademisyenlerin hazırladığı 30’u aşkın videonun ücretsiz olarak izlenebilmesi, danışmanlık hizmetinden yararlanma gibi imkanlar sağlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.