EBRD’den, ING Türkiye ve ING Leasing’e yeşil geçiş finansman kredisi

<strong>EBRD’den, ING Türkiye ve ING Leasing’e yeşil geçiş finansman kredisi</strong>

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Temiz Teknoloji Fonu (CTF), yeşil yatırımları desteklemeyi ve kadın liderliğindeki küçük ve orta ölçekli işletmeleri (KOBİ) güçlendirmeyi amaçlayan ING Türkiye ve ING Leasing’e 100 milyon Euro tutarında bir finansman paketi sağlamak üzere güçlerini birleştiriyor.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, ING Türkiye, EBRD ile Yeşil Ekonomi Finansman Programı (GEFF) ve Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı (WİB) kapsamında toplam 95 milyon Euro ve 5 milyon dolar tutarında anlaşma yaptı.

İNG Türkiye Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay, ‘’Sürdürülebilirlikte Türkiye’de kurumsal bankacılık alanında aksiyon lideri olma hedefimiz doğrultusunda, konumumuzu güçlendirmeye devam ediyoruz’’ dedi.

Sağlanan bu kaynaklar ile sürdürülebilirlik odaklı ekonomi yatırımlarına ve kadın işletmelerine yönelik finansman desteğinin artırılması hedefleniyor.

EBRD’nin GEFF ve WİB programlarını birlikte sunduğu bu finansman, ING Türkiye ve ING Leasing ile EBRD arasında gerçekleştirilen ilk fonlama işlemi olma özelliğini taşıyor.

ING Türkiye, bu anlaşma kapsamında sağlanacak fonların yaklaşık 85 milyon euroluk kısmını sürdürülebilirlik odaklı ekonomi yatırımlarını, 15 milyon euroluk kısmını ise kadın öncülüğünde yönetilen KOBİ’lerin güçlendirilmesini desteklemek amacıyla kullandıracak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akay, ‘’Sürdürülebilirlikte güçlü temeller inşa ediyor ve sürdürülebilirliği stratejik önceliklerimizden biri olarak konumluyoruz. Global uzmanlık ve deneyimimizi ülkemize aktararak müşterilerimizin yerli ve uluslararası piyasalarda finansman kaynaklarına ulaşmalarına destek oluyoruz. Farklı danışmanlık ve finansman rolleriyle yeşil ekonomiye geçişi desteklerken, aynı zamanda iş hayatında kadınların güçlendirilmesini önemsiyoruz. Bu kapsamda EBRD ile başlattığımız işbirliğini oldukça değerli buluyor; sağlanan kaynağın, ticari bankacılık ve KOBİ’lere yönelik desteğimizin genişletilmesine ve daha yeşil, kapsayıcı bir geleceğe ulaşmada ülkemize katkı sağlayacağına inanıyoruz’’ diyerek görüşlerini aktardı.

EBRD Türkiye Başkan Vekili Oksana Yavorskaya, ‘’Bu işbirliği Türkiye’deki iki hedefimize hizmet ediyor. Bunlardan birincisi yeşil geçişi desteklemek, diğeri ise kadınlara yönelik fırsatları daha kapsayıcı bir KOBİ ekosistemine doğru genişletmek. ING Türkiye ve ING Leasing’i ortak olarak kazanmaktan mutluyuz. Ülke ve bölgenin daha yeşil, daha dirençli bir geleceğe doğru ilerlemesine yardımcı olacak uzun vadeli ortaklığa imza atacağımızdan eminim’’ dedi.

Kaynak:

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar