Dikkat çeken sosyal girişimciler -1 : Blake Mycoskie

0

Türkiye’den ve dünyadan dikkat çeken sosyal girişimcileri yakından tanıyoruz.

Meydana getirdikleri sosyal etkiyle fark yaratan, olumsuz durum ya da koşulları iyileştiren ve genel itibarıyla öne çıkan sosyal girişimcilere yakından bakıyoruz… Yazı dizimizin ilk bölümünün konuğu Blake Mycoskie.

Blake Mycoskie, bundan 12 sene önce, etkilendiği kadın için çocuklara ayakkabı yardımında bulunmak isteyen heyecanlı bir gençti. Ancak Arjantin’de başladığı ‘biraz çapkınca’ yardım hareketi, dünyaya ilham veren bir sosyal girişimcilik hikayesinin çıkış noktasını oluşturacaktı. Çünkü yardımda bulunduğu çocukların mutluluğundan çok etkilenmişti.

Tomorrow’s Shoes adını verdiği ayakkabı markasını kurdu, satışı gerçekleştirilen her ayakkabı için bir çocuğa ayakkabı yardımı sağlayan bu sosyal girişim fikrinin Blake Mycoskie’ın kaleminden çıkmış ilk çizim ve notlarını hemen aşağıda görebilirsiniz…

Günümüzde Tomorrow’s Shoes, ya da daha çok bilinen adıyla TOMS, küresel bir fenomen haline dönüşmüş durumda.

Hemen hemen tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Beymen, Boyner gibi mağazalarda (fiziksel-online) satın alınabilen ayakkabıları, temelde düşük maliyetli ama estetik bir çizgi içeren stiliyle beğeni topluyor.

Milyonlarca sosyal medya takipçisi (2,1 milyon Twitter takipçisi gibi), mağazalar, çeşitli kanallarla geniş kesimlere ulaşılmasını sağlayan tedarik yapısı ile uçtan uca iyilik odağında, son derece etkin bir sosyal girişim örneği sunuyor.

Bu başarılı sosyal girişim, günümüzde Haiti’den Arjantin’e dünyanın birçok ülkesinde çocukları ayakkabıyla buluşturuyor.

Güneş gözlüğü de satan marka, burada elde ettiği gelirle ihtiyacı olanlara numaralı gözlük yardımında bulunuyor.

Toplumsal bir soruna çözüm getiren genç sosyal girişimci Blake Mycoskie, tüm dünyada ilham veren isimler arasında gösteriliyor.

Türkiye ve dünyadan dikkat çeken sosyal girişimcilere, başarılı sosyal girişimlerinin ayrıntıları eşliğinde mercek tutmaya devam edeceğiz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.