Çankaya Belediyesi temizlik işçilerinden kütüphane projesi

0

Çankaya Belediyesi’nin temizlik işçileri çöpe atılmış olarak buldukları kitapları biriktirerek bir kütüphane oluşturdular.

Ankara’da bulunan İmrahor Mahallesi’ndeki terkedilmiş tuğla fabrikası bir buçuk yıl önce restore edilerek, belediye işçileri için bir tesise dönüştürülmüş. 1970’lerde inşa edilmiş olan tuğla fabrikasının restorasyonu sonrasında, temizlik işçilerinin kullanabileceği berber, kuaför ve dinlenme odasının bulunduğu bir alana dönüştürülmüş.

Eskiden bir tuğla fabrikası olan, şimdilerde ise temizlik çalışanlarının dinlenme alanı olarak hayata geçirilen tesiste, toplanılan kitaplardan oluşan bir kütüphane de mevcut. Yedi ay önce düzenlenmeye başlanan kütüphanede, yaklaşık 4 bin kitap bulunmakta.

Restorasyon sonrası düzenlenen bina, belediye işçilerinin boş zamanlarında kendilerini geliştirmek ve dinlenmek için kullandıkları bir mekana dönüşmüş. Belediye işçilerinden biri olan Murat Serkök kurulan kütüphane ile ilgili şu ifadelerde bulunuyor.

“Bir aydır belediyede şoförlük yapıyorum ve vakit buldukça sürekli buraya geliyorum. Burası benim için bulunmaz bir nimet oldu. Bir an önce işim bitsin de geleyim diye can atıyorum, işin yoğunluğu üzerimden gitmiş oluyor.”

Temizlik işçileri, bilinçli insanların kitapları ayrı poşet ya da çuvallara koyarak konteynerların yanına bıraktıklarını belirtiyor. Bu sayede kolaylıkla diğer çöplerden ayrılabilen kitaplar kurulan kütüphaneye getiriliyor.

Kütüphane kurulduğundan bu yana pek çok sayıdaki temizlik görevlisi belirli aralıklarla kütüphaneden kitap ödünç alıyor. Günde en az 6 temizlik görevlisinin kütüphanesi ziyaret ettiğini belirten kütüphane sorumlusu Eray Yılmaz, “İşçiler gün içerisinde çay ve yemek molalarında buraya vakit ayırıyorlar, kitaplarını okuyorlar. Kütüphanemizden kitap ödünç alanların sayısı da giderek artıyor, bu gerçekten bizim için mutluluk verici. Açıkçası beklentimin üzerinde bir ilgi var.” ifadelerinde bulunarak projeye destek olmaları için Çankaya halkını kitap bağışlamaya çağırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.