BiSU-UNICEF iş birliğiyle çocukların günlük temiz su ihtiyacı karşılanıyor

0

BiSU üzerinden gerçekleştirilen her su siparişinde 5 çocuğun günlük temiz su ihtiyacı karşılanacak.

UNICEF’in verilerine göre her gün yaklaşık 1.000 çocuk, su, sanitasyon ve hijyen kaynaklı önlenebilir hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor. Yeterli hijyen koşullarının sağlanamaması, kirlenmiş su kaynakları nedeniyle temiz su ihtiyacının karşılanamıyor olması bu hayati sorunun temel nedeni. Yetersiz temiz su nedeniyle ortaya çıkan kolera, ishal ve benzer ölümcül salgınlardan da en çok çocuklar etkileniyor.

UNICEF; acil durumlarda su, sanitasyon ve hijyen hizmeti sunan öncü insani yardım kuruluşu olarak, tüm dünyadaki insani krizlerde bu alanlardaki acil ihtiyaçların yarısından fazlasını karşılıyor. İhtiyaç halinde çocuklara ve ailelerine her biri 4-5 litre suyu içilebilir hale getiren su arıtma tabletleri ulaştırıyor. Çocukların temiz su erişimi için yenilikçi yollar keşfetmek ve iklim dirençli altyapının oluşturulmasında öncü çalışmalar sürdürüyor.

Cep telefonu üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde su siparişi verilmesini sağlayan BiSU uygulaması, “Temiz Su Her Çocuğun Hakkı” diyerek UNICEF’in temiz su programına destek olmak adına, uygulama üzerinden verilen her siparişte 5 çocuğun günlük su ihtiyacını karşılamak üzere UNICEF’le bir anlaşma yaptı.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü Sanem Bilgin Erkurt ve BiSU Genel Müdürü Ergin Üner’in katıldığı imza töreninde bu anlaşma imzalandı. Bu sene içinde yaklaşık 1 milyon çocuğun günlük temiz su ihtiyacı, anlaşma kapsamında karşılandı ve 2018 yılı sonuna kadar hedef 12 milyon çocuğun günlük temiz su ihtiyacını karşılamak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.