Best Buddies Türkiye’den Bergama’da pilot proje

0

Best Buddies Türkiye, Bergama’da hayata geçirilecek pilot projeyle birçok engelli bireyin topluma kazandırılması için çalışmalar yürütecek.

Best Buddies ilk olarak, 1989 yılında ABD’de John F. Kennedy’nin yeğeni Anthony Kennedy Shriver tarafından Georgetown Üniversite’sinde bir proje olarak başlatılmış. Her yıl gönüllü sayısının artmasıyla beraber sivil toplum kuruluşuna dönüşmüş olan BestBuddies, uluslararası bir yapıya sahip.

Best Buddies Türkiye ise 2010 yılından beri Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) çatısı altında hizmet vermektedir. Zihinsel ve Gelişim Engelli gönüllü bireyler ile engeli olmayan gönüllü bireyleri bir araya getirerek arkadaşlık bağı oluşturmayı hedefleyen kurum, aynı zamanda kar amacı gütmeyen bir oluşum.

Engelli bireylerin topluma kazandırılması ve sosyal ilişkilerini kuvvetlendirmeleri amacıyla çeşitli projeler yürüten BestBuddies Türkiye, kurulduğu yıldan bu yana, 50 okul ve 5000 gönüllü projeyi hayata geçirmiş. Her geçen gün artan gönüllü sayısıyla birçok projeye imza atan kurumda, ABD’de Türkiye’nin Michigan Fahri Konsolosu Sn. Nurten Ural ve KANAL D Ana Haber Bülteni Sunucusu olan Sn. Gözde Atasoy gibi ünlü isimlerde bulunuyor.

Zihinsel ve Gelişim Engelli Bireyler ile engeli olmayan gönüllü bireyleri bir araya getirerek arkadaşlık bağı oluşturmak için çeşitli projelere imza atan Best Buddies Türkiye, İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’dan sonra Ege Bölgesi’nde ilk olarak Bergama’da da hayata geçirilecek. Bergama’da hayata geçirilecek olan bu proje, pilot proje olarak faaliyete geçecek.

Best Buddies Türkiye, Bergama’da öğrenciler ile buluştu

Bergama Kültür Merkezi’nde 26 Kasım Pazar günü yapılan toplantıda katılımcılar, proje koordinatörlerinden pilot proje hakkında bilgileri dinlediler. 17 Lise yönetimi ve birçok rehabilitasyon merkezinin katıldığı toplantıda, pilot proje okulu olarak seçilen Bergama 70.Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımı yoğundu.

Projeye gönüllü olarak katılan öğrencilere, Best Buddies Turkey tarafından liderlik ve Engellilik Kavramına Doğru Yaklaşım eğitimleri verilecek. Eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler, çevredeki rehabilitasyon merkezleri ile görüşerek arkadaşlık eşleştirmelerini yapacaklar. Öğretim yılı süresince devam edecek bu projede gönüllü öğrencilerin bazı sorumlulukları da bulunmakta. Gönüllü öğrenciler ayda iki kez rehabilitasyon merkezlerindeki arkadaşlarıyla görüşmeleri ve okul ile birlikte aktiviteler düzenlemelidirler. Proje bittiğinde ise gönüllü engelli bireyler ve öğrenciler uluslararası geçerliliği olan gönüllülük sertifikası almaya hak kazanıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.