Barclays yeni petrol ve gaz sahalarının finansmanına son veriyor

Barclays yeni petrol ve gaz sahalarının finansmanına son veriyor

Yıllardır iklim kampanyacılarının bankaya yönelik eleştirilerine karşılık yeni hamlesini duyuran Barclays, artık yeni petrol ve gaz sahalarını finanse etmeyeceğini açıkladı.

İngiliz merkezli banka fosil yakıt endüstrisine kredi veren başlıca kuruluşlardan biri olmakla birlikte, sektöre verdiği desteği azaltması yönünde giderek artan bir baskı altındaydı. 

Kampanya grupları bu adımı memnuniyetle karşılamalarına rağmen yetersiz buldu.

Geçtiğimiz yıl, aralarında oyuncu Emma Thompson ve film yönetmeni Richard Curtis’in de bulunduğu bir kampanya grubu, All England Lawn Tennis Club’a, iklim kaosundan kazanç sağlayan bankanın Wimbledon sponsorluğundan çıkarılması çağrısında bulundu.

Çevre gurubu Rainforest Action Network’ün raporuna göre, Barclays 2016-2021 yılları arasında Avrupa’da fosil yakıt sektörüne en fazla fon sağlayan banka oldu. 

Barclays tarafından Şubat 2024’te yapılan açıklamada, müşterileri arasında yer alan ExxonMobil, Shell, TotalEnergies ve BP gibi petrol devi şirketlerine yönelik bir dizi kısıtlama hakkında bilgi verildi. İklim Değişikliği Beyanı olarak adlandırılan açıklamayla, petrol ve gaz üretimini genişletmek için tasarlanan projelere veya bu tür projelerle ilgili altyapıya doğrudan finansman sağlamayacağını duyurdu.

Plan tamamen petrol ve gaza odaklanmıyor. Kömür madenciliği ve kömür yakıtlı elektrik üretimi ile bağlantılı kredilere de kısıtlamalar getirilecek.

Barclays, Avrupa’da bu tür taahhütlerde bulunan ilk banka değil. HSBC, Lloyds, BNP Paribas, Societe Generale ve Credit Agricole daha önce fosil yakıtların finansmanına yönelik kısıtlamalar getirdiklerini açıklayan finans kurumları arasında yer alıyor.

Son duyuru, sorumlu yatırım için kampanya yürüten ShareAction tarafından memnuniyetle karşılandı. Ancak planda boşluklar olduğu kaydedildi.

Benzer şekilde, Thompson ve Curtis’in de içinde bulunduğu Make My Money Matter grubu, Barclays’in planını ‘’kapsam ve hedef açısından yetersiz’’ olarak nitelendirdi.

Make My Money Matter İcra Kurulu Başkanı Tony Burdon, ‘’Fosil yakıtlar için doğrudan proje finansmanını dışlayarak diğer büyük Avrupa bankalarını yakalamış olsalar da, gerçek şu ki; bu durum, petrol ve gaz kredilerinin sadece bir kısmını kapsıyor’’ dedi.

Kaynak:

https://www.bbc.co.uk/news/business-68249168?utm_source=cbnewsletter&utm_medium=email&utm_term=2024-02-21&utm_campaign=Daily+Briefing+12+02+2024

https://www.euronews.com/green/2024/02/12/barclays-drops-funding-for-new-oil-and-gas-fields-how-do-other-big-european-banks-compare?utm_source=newsletter&utm_campaign=green_newsletter&utm_medium=referral&insEmail=1&insNltCmpId=257&insNltSldt=10080&insPnName=euronewsfr&isIns=1&isInsNltCmp=1

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar