Modada sosyal fayda platformu: Satsuma

Modada sosyal fayda platformu: Satsuma

E-ticaret’in yaşantımıza ve hatta cebimize kadar girmesinin yanı sıra çeşitli uygulamalara da tanıklık ettik. Bu uygulamaların çoğu zamandan tasarruf etmemizi sağlarken, çok istediğimiz “x” ürününe daha ucuza ulaşmamızda da bize yardımcı oldu. Fakat Satsuma, bir alışveriş uygulaması olması dışında, farklı bir özelliği de içerisinde barındırmakta.

Satsuma girişimi bir süredir sektörde bulunan bir girişim. Girişim, el ürünleri ve tasarım ürünlerini bir arada bulunduran, ikinci el ve vintage ürünlerin satışının gerçekleştiği bir uygulama.

Ekibe, Aslı Özbek‘in yönetici olarak katılması ile Satsuma, bugüne gelmiş. 15 yıla yakın modadan satın almaya kadar çeşitli sektörlerde çalışmış olan Özbek, uzun yıllar yaşadığı yurt dışı şehirlerini bırakarak Türkiye’ye dönmüş. Satsuma ekibine dahil olduktan sonra da, bu platformu kadınlara yönelik bir platforma dönüştürmeyi amaç edinmiş ve başarmış.

Satsuma’yı diğer uygulamalardan ayıran en büyük özellik ise sosyal fayda amaçlayan bir platform olmasıdır. İkinci el ürünlerin ve butiklerin olduğu bu platform, ürünlerden gelen gelirlerin seçilmiş STK’lara aktarılmasını sağlıyor. Bağışlarını ise, bağış ekosistemini güvenilir ve ulaşılabilir bir hale getirmek amacıyla dernekleri ve kurumları bağışçılar ile bir araya getiren bir platform olan Açık Açık platformu yardımıyla gerçekleştiriyor.

Satsuma gelirlerinin %20’sini STK’lara bağışlıyor

Satışlardan gelen gelirlerin %20’sini STK’lara bağışlayan bu platform, bağımsız modacıların da daha tanınır hale gelmesine yardım ediyor. Bunun yanı sıra kullanıcıları ikinci el ürüne teşvik ederek moda ürünlerinde sürdürülebilirlik sağlıyor.

Alışverişi sosyal bir faydaya dönüştürmüş olan bu platform, kendi gelirinin yaklaşık 3 katı kadar da STK’lara bağış yapılmasında büyük bir rol oynamış. Sanal bir pazar ortamı fikrinden yola çıkılarak hem moda da sürdürülebilirlik amacı sağlayan, hem platformunda bağımsız modacılara yer vererek onların tanınmasında rol alan, hem de sağladıkları gelirlerin bir kısmını güvenilir bir platform sayesinde STK‘lara bağışlayan Satsuma platformu, hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Bir fikirle çıktıkları bu yolda birçok kişi ve kuruma yardımcı olan, içerisinde hem modayı hem sosyal faydayı barındıran Satsuma girişimine biz de başarılar diler, yaptıkları çalışmalardan dolayı da onlara teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

 

 

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar