“Hedefimiz çocukların okuma alışkanlığı kazanması”

“Hedefimiz çocukların okuma alışkanlığı kazanması”

Tam üç yıldır çocuklara okuma alışkanlığı kazandırabilmek için köy köy gezerek kitap dağıtan ve ardından Kitap ve Çocuk Derneği’ni kuran Ahmet Yerlikaya, “çocuklar okuyacak, dünya güzelleşecek” diyor.

Köy köy gezip çocuklara kitap dağıtma hikayeniz nasıl başladı? Neden böyle bir misyon üstlenmek istediniz?

Eşim ve dünyalar tatlısı oğlumla birlikte Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde yaşayan bir işçiyim. Üç yıl önce bir fabrikada çalıştığım sıralarda Kahramanmaraş’ta kitap fuarı başladı. Bizim köy okuluna fuardan kitap aldım. Kitapları dağıttım ve bunu sosyal medya üzerinden paylaştım. Daha önce İstanbul’da çalıştığım arkadaşlar orada görüp, biz de gönderelim dediler. Onların gönderdiği kitapları da başka köy okullarına dağıttık. Böylece başladı hikayemiz. Eğitim sezonunda köy okullarına, tatillerde ise köy köy, yayla yayla gezip çocuklara kitaplar ulaştırmaya çalışıyorum. 

Hangi şehirleri geziyorsunuz? Bugüne kadar kaç köye gittiniz?

İlk iki yıl Kahramanmaraş’ın köylerine, son bir yıldır ise bize yakın olan Gaziantep-Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman şehirlerine gittim. Tabii elimizdeki kitap oranına göre başka illerin köy okullarına da kargo gönderiyorum. Kaç köye gittiğimi inanın saymadım ama çok oldu. En az 300 köy diyebilirim. 

Tek başınıza mı geziyorsunuz, yoksa bir ekip var mı?

Zaman zaman birlikte gittiğimiz arkadaşlar oluyor ama genelde tek başıma gidiyorum. Çünkü bir köye gitmek bazen bir günü alabiliyor. Bu da ciddi bir mesai demek. Ama yeni eğitim yılında bir ekiple yapacağız bu işi. Hedefimiz Anadolu’yu köy köy, yayla yayla gezip çocuklara kitaplar ulaştırmak

Dağıttığınız kitapları nereden buluyorsunuz? Sponsorunuz var mı? 

Bu konuda sosyal medya bizim için bir nimet. Bu zamana kadar yardımların yüzde 90’ı sosyal medya üzerinden geldi. Elimden geldiğince etkin kullanmaya çalışıyorum ve faydalarını görüyoruz. 

Nasıl içeriklere sahip bu kitaplar?

Bizim istediğimiz kitapları genel olarak çocuk ve gençlik kitapları. Türk ve dünya klasiklerinden hikaye ve masal kitapları istiyoruz. Tabii çocuk bilim dergileri de. Bu konuda da TÜBİTAK yayınlarını tercih ediyoruz. Çok harika bir iş çıkartıyor TÜBİTAK ekibi.

Kitap verdiğiniz çocukların tepkileri nasıl oluyor?

Ben şu ana kadar kitap verdiğim ve buna sevinmeyen çocuk görmedim. Çok seviniyorlar. Çocukların mutluluğunu fotoğraflardan görebilirsiniz.

Çocukların kitap okumasını neden önemsiyorsunuz?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım ve geleceğimiz için kaygılanıyorum. Köylerdeki, yaylalardaki çocuklarımızın kitaplara ve bilim dergilerine ulaşması zor olabiliyor. Ben ileride mesleği ne olursa olsun çocukların okumasını istiyorum. Tolstoy okuyan bir çiftçimiz olsun mesela, Ahmet Hamdi Tanpınar okuyan esnafımız, Viktor Hugo okuyan memurumuz olsun istiyorum. Bizim Anadolu’da bir söz vardır; okuyan insandan zarar gelmez derler. Okuyan insan ahlaklı olur, kültürlü olur, dünyayı tanır ve çevresine faydalı olur. Kitap ulaştırdığımız çocukların okuma alışkanlığı kazanması en büyük dileğimiz. 

Kitap ve Çocuk Derneği’ni ne zaman kurdunuz? Derneğin hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

Derneğimizi iki yıl önce kurduk. Öncelikli hedefimiz çocukların kitap okuması ve okuma alışkanlığı kazanması. Yeni eğitim-öğretim yılında hedefimiz Anadolu’nun köy okulları. Köy köy gezip okullara mini kütüphane kuracağız. İçinde özellikle çocukların çok severek okuyacağı renkli kaliteli kitaplar, bilim dergileri olacak. Bilim dergilerinin her ay yeni sayısı gidecek o okula. Bir de çocukların hayal gücünün gelişmesini çok önemsiyoruz. Bir çocuğun hayali ne kadar büyük olursa o kadar çok okuyor, çalışıyor. Hayal atölyesi isminde bir çalışmamız da var. 

Selin Babacan
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar