Geri dönüştürülmüş plastik ve kahve atıklarından sürdürülebilir spor ayakkabıya yolculuk

Geri dönüştürülmüş plastik ve kahve atıklarından sürdürülebilir spor ayakkabıya yolculuk

Jesse Tran ve Son Chu, yeni bir girişim başlatarak sürdürülebilir spor ayakkabı markası Rens’i kurdular.

Her şeyin bir fincan kahveyle başladığını söyleyen Jesse Tran, kurucu ortağı Son Chu ile bir kafede buluştuklarını ve sürdürülebilir spor ayakkabı yaratmaya karar verdiklerini söylüyor. Farklı malzemeler kullanarak aylarca süren denemeler ve başarısızlıklardan sonra, birçok mükemmel özelliğe sahip, yenilikçi kahve ipliğiyle tanıştıklarını ve girişim fikrini hayata geçirmek için buluştukları kafenin çok isabetli bir yer olduğunu belirtiyor.

Rens markasını, yaratıcı projeleri hayata geçirmeye yardımcı olan Kickstarter’da başlattıklarını açıklıyor. 100’den fazla ülkeden, 5 binden fazla müşteriden 500 bin Euro’yu aşan rakamlarla, Finlandiya’da şimdiye kadar gerçekleşen en başarılı kampanya ve İskandinav ülkelerinde de moda alanındaki en başarılı kitlesel fonlama kampanyası olarak adlarını duyurduklarını söylüyor.

Covid-19 etkisi

Nakliye gecikmeleri nedeniyle üretimde aksamalar ve lojistik alanda yaşanan olumsuzlukların, maliyetlerinde artışa neden olduğunu, ancak tüm ekibin yoğun ve etkin çalışması sayesinde fırtınayı atlatmayı ve kendi web mağazaları ve de Zalando aracılığıyla markanın küresel varlığını büyütmeyi başardıklarını belirtiyor.

İyi hissettiren ürünler daha fazla tercih ediliyor

Bu süreçte internetteki mağazalarla ilgili gözlem yaparak, sanal ortamda daha fazla vakit geçirerek, rahat, iyi üretilmiş ve iyi hissettiren ürünlerin çok daha fazla tercih edildiğinin farkına vardıklarını ve bu ilhamla, üretimlerinin rahat ev giysileri ve spor-şık ürünler lehine evrilmesini sağladıklarını söylüyor.

Ayrıca, giysi ve ayakkabılarının nasıl yapıldığına, malzemelerine, işlevlerine ve en önemlisi sürdürülebilir şekilde üretilmesine dikkat ettiklerini belirtiyor. Birçok insanın ikinci el mağazalardan, ikinci el ürünler almaya ve sürdürülebilirlik adına katkı sağlamaya çaba sarf ettiklerini de sözlerine ekliyor.

Sürdürülebilir üretim ağlarını geliştirmeyi hedefleniyor

Rens’i dünya lideri sürdürülebilir bir markaya dönüştürmek için; patentli sürdürülebilir üretim ağlarını geliştirmeyi ve güçlendirmeyi amaçladıklarını belirtiyor. Hedeflerinin, daha fazla atık bazlı malzeme (bambu, kahve,ananas kabuğu vb.) kullanmak dolayısıyla atık yaşam döngüsünü uzatmayı sağlamak olduğunun altını çiziyor.

Kaynak:

https://inews.co.uk/news/business/the-sustainable-trainers-brand-that-uses-coffee-waste-and-recycled-plastic-to-make-its-sustainable-sneakers-1253760

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar