Evcil dostların karbon ayak izini azaltmanın yolları

Evcil dostların karbon ayak izini azaltmanın yolları

Evcil hayvan sahipliği, dünya genelinde pek çok ailede yaygın olan bir durum ve küresel nüfusun yarısından fazlasının evlerinde bir evcil hayvan olduğu tahmin ediliyor. Bununla birlikte, köpeğe, kediye veya başka bir evcil dosta sahip olmak, birçok kişinin düşündüğü kadar sürdürülebilir olmayabilir.

İklim değişikliği evcil hayvanlarla birlikte her canlıyı ve herkesi etkiliyor. İklim krizinin neden olduğu patojenlerden kaynaklanan sıcak hava dalgaları ve artan bulaşıcı hastalıklar, dört ayaklı dostlara zarar veriyor. Evcil hayvan endüstrisinin çevresel etkisi insanlara yönelik endüstrilerden daha az önemli olmasına rağmen, artan sıcaklıklara ve patojenlere kısmen katkıda bulunuyor.

Ortalama büyüklükteki bir kedi yılda 310 kilogram karbondioksit üretirken, benzer büyüklükteki bir köpek 770 kilogram karbondioksit üretiyor. Büyük boyutlardaki bir köpeğin 2 bin 500 kilogram karbon emisyonuna neden olduğu ve bu miktarın ortalama bir ailenin kullandığı araçtan kaynaklanan yıllık emisyonun iki katına eşdeğer olduğu biliniyor.

Halihazırda iş dünyası ve moda sektörü gibi alanlarda daha sürdürülebilir olmak adına başlatılan olumlu eylemler, evcil hayvan endüstrisinde de devam ettirebilir.

Sürdürülebilir evcil hayvan maması tüketimini teşvik etmek

Modern gıda sistemi, küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 26’sından sorumludur ve sadece et tüketimi bu toplamın yüzde 60’ını oluşturmaktadır.

Evcil dostlar, önemli derecede karbon ayak izine sahiptir. Kaliforniya’daki Los Angeles Üniversitesi profesörü Gregory Okin’e göre, evcil hayvanların et tüketimi neticesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 64 milyon ton karbondioksit salınımı ortaya çıkıyor ve bu rakam 13,6 milyon aracın yaydığı karbondioksite eşdeğer.

ABD’de evcil hayvanlar için üretilen mamalar, toplam et tüketiminin çevresel etkisinin yüzde 25 ila 30’una katkı sağlıyor. Dolayısıyla kedi ve köpekler için üretilen mamalarda kullanılan et miktarının önemli bir çevresel etkiye sahip olduğu görülüyor. Bu nedenle iklim değişikliğinin etkisi altında bulunan dünyada, evcil hayvan sahiplerini dostlarının karbon ayak izi konusunda bilgilendirmek ve sürdürülebilir gıda tüketimini teşvik etmek önem kazanıyor.

Sürdürülebilir evcil hayvan yemi alternatifleri

Alternatif evcil hayvan mamalarında sürdürülebilir seçenekler artıyor.

Evcil hayvan sahipleri, Su Ürünleri Yetiştirme Konseyi veya Deniz Koruma Konseyi gibi sorumlu kuruluşlar tarafından onaylanmış hayvan yemi markalarını seçebilir. Bu gibi sertifikalar, gıda ürünlerinin yeterli besin değerine sahip olduğunu ve sorumlu bir şekilde üretildiğini bizlere göstermektedir.

Bir kilogram balık yakalamak, konuma bağlı olarak bir ila beş kilogram karbon üretirken, sığır ve kuzu etinin bir kilogramını elde etmek 50 ila 750 kilogram karbon üretmektedir. Tazmanya Üniversitesi Deniz ve Antarktika Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, çoğu balık türünün avlanmasından kaynaklanan karbonun kırmızı et üretiminden kaynaklanan karbondan az olduğunu ortaya koydu.

Çiftlik hayvanlarından çok daha az ayak izine sahip olan böcek bazlı evcil hayvan maması, sürdürülebilirliği teşvik etmenin bir başka adımıdır. Böcek bazlı mamaların üretiminde, toprak, su ve nakliye yakıtı açısından daha az kaynak kullanılmaktadır.

Evcil dostlarımızı daha az beslemek çevresel ayak izini hafifletmenin bir başka yoludur.

2022 yılında Evcil Hayvan Obezitesini Önleme Derneği 2022 yılında yaptığı açıklamayla, kedilerin yüzde 61’inin ve köpeklerin yüzde 59’unun obez veya fazla kilolu olduğunu bildirdi. Bu durum, birçok kişinin evcil dostlarını gereğinden fazla beslediğini, farkında olmadan kaynakları israf ettiğini ve evcil hayvan mamasından kaynaklanan çevresel etkiyi artırdığını ortaya koyuyor. Çevre bilincine sahip bireyler olarak onları doğru miktarlarda beslemek, hem gezegenin hem de evcil dostlarımızın sağlıklı kalması açısından önemlidir.

Evcil hayvan atıklarını düzgün yönetmek

Kedi ve köpek atıkları çevreyi etkileyebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan 163 milyon evcil köpek ve kediden ortaya çıkan dışkı miktarı, Massachusetts eyaleti nüfusunun ürettiği çöp miktarına neredeyse eşdeğer. Daha farklı bir şekilde söylemek gerekirse, 1 yılda 163 milyon köpek ve kedi tarafından oluşan yaklaşık 5,1 milyon ton dışkı, 6,63 milyon insanın ürettiği toplam atık miktarına denk geliyor.

Evcil hayvan sahiplerinin yüzde 40’i köpeklerinin dışkısını temizlemeyerek büyün bir soruna neden oluyor. Bu atıklar, bulaşıcı olan ve dolayısıyla insanlara ve diğer hayvanlara zarar verebilecek çeşitli virüsler, bakteriler ve parazitlerin üremesine neden oluyor.

Sokaklara terk edilen köpek dışkıları, toprak ve suyun kirlenmesine neden olarak çevreye zarar verebilir. ABD Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) göre, evcil hayvan dışkısı, ‘’kentsel akıştan kaynaklanan kirleticiler’’ olarak sınıflandırılan bakteri, virüs ve besinleri içerir. Bu atıklardan kaynaklanan patojenler yıllarca toprakta kalabilir. Doğal yaşam ve bitki örtüsü için tehdit oluşturabilir. Dışkıda bulunan nitrojen, göllere ve nehirlere sızarak, sudaki yaşama zarar veren istilacı alglerin büyümesine neden olabilir.

Kedi atığında ise farklı problemler söz konusu. Kil bazlı kedi kumu biyolojik olarak parçalanamadığı için tam olarak sürdürülebilir değildir. Ayrıca kil elde etmek için uygulanan madencilik benzeri yeryüzü örtüsünü olumsuz etkileyen yöntemler, bu alanlarda onarılamaz hasara ve erozyon gibi çevresel bozulmalara yol açar.

Silika jel bazlı kum (kristal kum) da sürdürülebilir değildir. Bu tür kedi kumu, madencilik uygulamaları yoluyla bulunan yenilenemeyen bir kaynak olan kuvarstan elde edilir. Bir ton silika jel bazlı kedi kumu üretmek için yaklaşık beş ton kömür kullanıldığı için, bu ürünün neden olduğu karbon emisyonu diğerlerine göre on kat fazladır.

Çevre sorumlu evcil hayvan sahipleri, çevresel etkileri en aza indirmek için atıkları düzgün bir şekilde yönetmeyi öğrenmelidir.

Dışkıları toplamak için plastik poşetler yerine, biyolojik olarak gübreleşebilen poşetler kullanmak önemlidir.

Kedi sahipleri, sürdürülebilir malzemelerle üretilen kedi tuvalet kaplarını tercih ederek daha çevre dostu adımlar atabilir. Örneğin, doğada parçalanabilen geri dönüştürülmüş kağıt, çim tohumu ve yenilenebilir buğday gibi malzemeler, kil veya silika jel bazlı kedi kumlarına göre daha yeşil alternatifler sunar.

Kedi kumunun tuvalete dökülmesi yarardan çok zarara neden olur. Septik sistemlere ve kanalizasyon borularına zarar verebilir.

Çevre duyarlı evcil hayvan malzemelerine yönelmek

Evcil bir dost edinmek, oyuncak, yatak, yiyecek ve bakım ürünleri gibi malzemeler almayı gerektirir. Bu malzemelerin sürdürülebilirlikleri konusunda bilgi edinmek ve üretici şirketlerin çevreye ne kadar duyarlı olduğunu bilmek önemlidir.

Evcil hayvan ürünleri, yalnızca Kuzey Amerika’da yaklaşık 300 milyon sterlin değerinde plastik atık üretiyor. Çöp sahaları geri dönüştürülemeyen malzemelerden üretilen plastik oyuncaklar gibi çevreye zarar veren atıklarla doluyor.

Benzer şekilde evcil hayvan gıda ambalajlarında kullanılan plastik, oyuncaklarda kullanılan plastik kadar sağlıksız.

Sürdürülebilir evcil hayvan endüstrisi oluşturma yolunda kararlı adımlar atan Pet Sustainability Coalition, evcil havyan sektöründeki şirketlerin 2025 yılına kadar kademeli olarak yüzde 100 geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir veya kompostlanabilir ambalajlara geçmesini destekleyen ‘’The Packaging Pledge’’ adlı kampanyayı başlattı.

rePurpose Global, plastik atıkları azaltmaya odaklanan ve daha yeşil bir dünya yaratmak için çabalayan başka bir kuruluş. Şimdiye kadar Earth Animal, Four Leaf Rover ve Nature’s Logic gibi toplam 20 evcil hayvan şirketi rePurpose Global ile ortak oldu. Şimdiden başarısını kanıtlayan ortaklık yaklaşık 111 milyon plastik şişeye eşdeğer 2 bin ton plastik atığın geri kazanılmasına yardımcı oldu.

Evcil hayvan sahibi olarak çevre dostu ürünlere yönelmek, daha sürdürülebilir adımlar atan bireyler olmanın önemli bir adımıdır. Gerçek çevre dostu markalardan sürdürülebilir ürünler satın almak, evcil hayvan sektörünün karbon ayak izini azalma yolunda çok önemli bir etki yaratabilir.

Kaynak:

https://earth.us3.list-manage.com/track/click?u=01326b3db2cbfb01105b88a5d&id=e2723667c4&e=7fe4053e85

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar