‘’Deniz Yatağı Perdesi’’ buzulların erimesini durdurabilir mi?

‘’Deniz Yatağı Perdesi’’ buzulların erimesini durdurabilir mi?

Kutup bölgelerindeki buzullar rekor hızla yok olurken, bir grup bilim insanı tarafından erimeyi yavaşlatmak umuduyla daha önce hiç denenmemiş bir öneri ortaya kondu: Buzulların yakınına onları sıcak sudan koruyacak dev su altı perdelerinin inşa edilmesi.

Antarktika’da buzullar, insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle her geçen gün daha fazla alan kaybediyor. İklim bilimciler ve aktivistler, dünyanın acilen fosil yaktılara son vermesi için çağrı yaparken bilim insanları da bu durumu hafifletebilecek önlemler üzerinde çalışıyor.

Uluslararası bilim insanları grubu, küresel ısınma yoğunlaştıkça kutup bölgelerindeki buzların rekor oranlarda kaybolduğuna ve bu kaybı yavaşlatmak için acil eyleme geçilmesi gerektiğine vurgu yaparak, deniz yatağına demirlenecek 200 metre yüksekliğinde ve 100 kilometre uzunluğunda bir perde öneriyor.

Perde, buzulların tabanlarına çarpan ve onları aşındıran sıcak suyun akışını kısmen kısıtlayacak.

Deniz Yatağı Perdesi projesi hayata geçirildiği takdirde şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük jeo-mühendislik programlarından biri olacağı belirtiliyor.

Lapland Üniversitesi buzulbilimcisi John Moore, ‘’Antarktika’daki buzulların erimesi, gezegenin etrafında yıkıcı su baskınlarını tetikleyebilir. Yüz milyonlarca insanın evini kaybetmesine neden olabilir. Bu yüzden acilen bir şeyler yapılması gerekiyor’’ dedi.

Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekiple birlikte çalışan Moore’un önerdiği perdenin, Thwaites ve Pine Island buzullarının karşısındaki deniz tabanı boyunca uzanması planlanıyor. Böylece arkalarındaki dev buzul tabakalarının okyanusa kaymasını engelleyen tıkaç görevi görmesi umuluyor.

Bilim insanları, Thwaites ve Pine Island buzullarının erimesi durumunda dünya genelindeki deniz seviyelerinin üç metre yükselmesine neden olabileceği ve bunun artık gerçek bir tehdit olarak görülmesi gerektiğini söylüyor.

Çalışma çok erken aşamada olduğu için bunun işe yarayıp yaramayacağı henüz bilinmiyor. 

Moore, ‘’Bundan sonra daha büyük ölçekte çalışmalara başlayacağız. Elbette bu aceleyle tamamlanacak bir proje olmayacak. Uzun yıllar sürecek. Ancak şimdiden planlamaya başlamamız gerekiyor’’ diyor.

Kaynak:

https://www.theguardian.com/world/2024/feb/04/how-do-you-stop-a-glacier-from-melting-simple-put-up-an-underwater-curtain#:~:text=The%20curtain%20may%20protect%20glaciers%20from%20warm%20waters&text=Building%20a%20curtain%20that%20restricts,catastrophic%20disappearance%2C%20say%20the%20scientists

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar