BM Görsel ve İşitsel Kütüphanesi barış için mücadele veren ünlüler arşivinde efsanevi boksör Muhammed Ali’ye yer verdi

BM Görsel ve İşitsel Kütüphanesi barış için mücadele veren ünlüler arşivinde efsanevi boksör Muhammed Ali’ye yer verdi

Boks sporunun efsane isimlerinden Muhammed Ali, 1970’lerden itibaren BM’ye güçlü mesajlar vererek sivil haklar ve savaş karşıtlığı için sesini yükselterek mücadele etti. 

6 Nisan’da kutlanan Kallkınma ve Barış için Uluslararası Spor Günü kapsamında Muhammed Ali’nin barış için kazandırdıkları kütüphane arşivinden yayınlandı.

ABD’nin Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde doğan Muhammed Ali, 1979 yılında BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, ‘’Buraya gelmek BM yetkilileri ile aynı masaya oturup görüşlerimi aktarmak için boksa ihtiyacım vardı. Yani benim amacım insanlara ulaşmak için boksu kullanmak’’ ifadelerine yer verdi.

Boks ringi dışındaki zamanınının çoğunu barış arayışına ayıran Muhammed Ali, 1970’lerin sonlarında Güney Afrika’daki ırkçılığa (Apartheid) karşı BM Özel Komitesi’ne hitaben bir açıklama yaptı.

1970’lerden 2016’daki vefatına kadar, ABD’li Olimpiyat altın madalyası sahibi, boks ringinin içinde ve de dışında kendi deyimiyle hem kelebek gibi süzüldü hem de arı gibi soktu.

Muhammed Ali kariyeri boyunca yardım ve kalkınma girişimlerini destekledi. Afrika ve Asya’daki hastanelere, sokak çocuklarına ve yetimhanelere gıda ve tıbbi malzeme sağladı. Hatta bu destekleri bizzat ülke ziyaretleri esnasında elden teslim etti.

1979’da BM Genel Merkezi’nde düzenlenen bir basın toplatısında Muhammed Ali, boks ve şöhretini iyi bir amaç uğruna kullanma hakkında konuştu. Bir tabela ressamının oğlu olan Muhammed Ali, barış için resim yapmanın önemine de vurgu yaptı.

Afrika’daki kuraklıkla mücadele

Muhammed Ali, 1975 yılında Chuck Wepner ile yapacağı unvan maçı öncesinde BM Genel Merkezi’ni ziyaret ederek, satılan her biletten elde edilen gelirin 50 sentini Afrika’daki kuraklıkla mücadele için bağışlayacağını duyurdu. Elde edilen bağış geliri, Senegal ve Nijer’de su kuyuları açılmasına yardımcı olmak amacıyla BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve bir siyahi yardım kuruluşu olan Africare arasında eşit olarak paylaştırıldı.

Dünya çapında ‘’En Büyük’’ olarak tanınan ve üç kez Dünya Ağır Siklet Şampiyonu olan boksör Muhammed Ali, 1998 yılında BM Barış Elçisi seçildi.

Irk, din ve yaş farkı gözetmeksizin herkese ‘’şifa’’ vaaz ederek insanları bir araya getiren Muhammed Ali, yıllar boyunca ihtiyaç sahibi insanların amansız bir savunucusu ve gelişmekte olan dünyada yardımsever bir barış elçisi olarak görev yaptı.

2016’daki ölümünün ardından dönemin Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM olarak ‘’geçtiğimiz yüzyılın en büyük insani yardımseverlerinden ve anlayışlı barış savunucularından birinin yaşamından ve çalışmalarından yararlanıldığı için’’ minnettar olduklarını söyledi.

UN News, BM’nin geçmişindeki önemli anıları BM Görsel İşitsel Kütüphanesi’nin 49.400 saatlik video kayıtları ve 18.000 saatlik ses kayıtları ile gözler önüne seriyor.

Kaynak:

https://news.un.org/en/story/2024/04/1148256?utm_source=UN+News+-+Newsletter&utm_campaign=93bd92fdb2-EMAIL_CAMPAIGN_2024_04_07_01_15&utm_medium=email&utm_term=0_fdbf1af606-93bd92fdb2-%5BLIST_EMAIL_ID%5D

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar