BKM ve Sosyal Girişimlere desteği, Dünya Gazetesinde yer aldı

BKM ve Sosyal Girişimlere desteği, Dünya Gazetesinde yer aldı

BKM, kurulduğundan bu yana birçok yeniliğe imza attı. Bunlardan biri de, ulusal dijital bir cüzdan niteliğinde olan BKM Express. BKM’nin bu çalışmaları Dünya Gazetesi’nde özel bir röportaj ile yer aldı.

5 yıl önce hayata geçirilen BKM Express ile kullanıcılar, kart bilgilerini paylaşmadan İnternet ortamında hızlı ve güvenilir bir şekilde alışveriş yapabiliyorlar. Toplum sorunlarına karşı duyarlı olan BKM, Türkiye’deki bağış sisteminin fazla gelişmediğinin farkına vararak bu konuyla ilgili de bazı çözümler üretti. BKM tarafından geliştirilen e-bağış kavramı ile, şu ana kadar 176 bin dijital bağış işlemi gerçekleşti. Bu dijital işlemler sonucunda toplanan 3,5 milyon TL ise birçok STK’ya aktarıldı.

Türkiye’de bağış yapmanın zorlu bir süreç olduğundan bahseden Dr. Soner Canko, Dünya Gazetesine verdiği röportajında şu anısından anlatıyor;

“Türkiye’de herhangi birşeyi bağışlamak bile zor. Az okunmuş bir kitabınızı ya da yıpranmamış bir kıyafetinizi nereye ulaştıracağınızı bilmiyorsunuz. 1990 yılında üniversiteden mezun olduğumda biriktirdiğim kitapları üniversitenin kütüphanesine bağışlamak istedim, ama almadılar. Bu durum beni gerçekten etkilemişti.”

BKM Express sayesinde STK’lara bağış artıyor

Geliştirdikleri e-bağış kavramı ile birçok STK’ya bağışta bulunulmasını sağlayan BKM, Yuvarla girişimi kurucuları ile bir araya gelerek, e-bağışı daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflediler. BKM Express uygulamasının Yuvarla’ya entegre edilmesinden sonra, yapılan küsuratlı alışverişler sonucunda STK’lar için 500 bin TL bağış toplanabildi. Yuvarla ve BKM Express işbirliğiyle 600 bin online alışveriş sonucunda toplanan bağışlardan, her iki kurum da elde etmemiştir.

E-bağış kavramının Türkiye’de bu kadar yaygınlaşmasında özellikle BKM’nin rolü çok büyük. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen Felis Ödülleri‘nde BKM de, sosyal fayda amacıyla hayata geçirdiği BKM Express projesiyle “Dönüştüren Pazarlama Etkisi-Pozitif Sosyal Etki (Toplumsal Alan)” kategorisinde ödül almaya hak kazandı.

Dr. Soner Canko, e-bağış kavramıyla birlikte STK’lara yapılan bağışlarda BKM’nin bir köprü niteliği taşıdığını belirtirken aynı zamanda sosyal girişimciler ve sosyal sorumluluk faaliyetleri ile yakından ilgilendiklerini de bildiriyor. Geçen ay lansmanın yapıldığı, STK’ların, sosyal girişimcilerin ve sosyal fayda amacı taşıyan herkesin bilgi alışverişinde bulunabileceği bir haber kaynağı olan SosyalUp ile Türkiye’de sosyal fayda konusunu daha geniş kitlelere ulaştırmak amaçlanıyor.

Türkiye’nin ilk sosyal fayda amaçlı iletişim platformu olan SosyalUp, sosyal faydayı amaçlayan haberler üreterek, kar amacı gütmeden, topluma sivil toplum kavramını aşılamaya çalışıyor. SosyalUp’ın kurulmasında büyük emeği olan BKM Genel Müdürü Soner Canko, sosyal fayda amacı güden her bireye kapılarının açık olduğunu belirterek, “İmkan yok diye birşey yok. Yeter ki siz hayallerinizi doğru bir şekilde ifade edin.” ifadelerinde bulunuyor.

Dünya Gazetesinde yayınlanan özel haberin tamamına aşağıda ulaşabilirsiniz. Büyütmek için üstüne tıklayabilirsiniz.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar