Beyaz sopadan dünyanın en akıllı bastonuna

Beyaz sopadan dünyanın en akıllı bastonuna

İyi, kötü, kolay, zor, güzel, çirkin… Hepimizin değer yargıları birbirinden çok farklı. Biri için hayati önem taşıyan bir durum, başka biri için herhangi bir şey olabiliyor. YGA Görme Engelliler Proje Lideri Kürşat Ceylan, insanların uzaktan baktığında beyaz sopa olarak nitelendirdiğini, kendisi gibi görme engelliler için bağımsızlığın sembolü olarak nitelendiriyor. Ceylan ve YGA mühendisleri, ürettikleri WeWalk isimli akıllı bastonla, görme engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak adına önemli bir bağımsızlık sembolü ortaya çıkardı.

Doğuştan görme engelli olan Kürşat Ceylan, kendisi gibi görme engelli olanların hayatını kolaylaştırmak için yola koyuldu. Farklı üniversitelerden öğrencilerin katıldığı hekatonda temelleri atılan WeWalk, Young Guru Academy (YGA) mühendislerinin üç aylık ARGE çalışması sonucunda ortaya çıktı.

WeWalk, görme engellilerin kullandığı ucunda döner başlığı olan bastonun çok ötesinde. Dünyanın en akıllı bastonu olarak nitelendirilen alet, görme engellilere temelde çok önemli üç özellik sunuyor. Öncelikle, özel geliştirilmiş algoritması ve üzerindeki sensörler sayesinde görme engellilerin baş ve göğüs hizasındaki engelleri titreşimle algılayabilmelerini sağlıyor. Sunduğu ikinci önemli özellik ise telefon erişimi. Kullanıcılar, akıllı telefonlarını WeWalk uygulamasıyla eşleştirerek telefonlarını ceplerinden çıkarmadan ellerindeki akıllı bastonla navigasyon alabiliyorlar. Üçüncü özellik ise WeWalk geliştirilebilir açık bir platform. WeWalk için geliştirilen yeni özellikler, yapılacak yazılım güncellemeleriyle kullanılabilecek. WeWalk, şu an Google Haritalar ve Alexa sesli asistanla entegre durumda.

Turkcell’in Hayal Ortağım mobil uygulamasına da entegre olan WeWalk, bu uygulamayla birlikte de birçok kolaylık sağlıyor. Uygulamayla, görme engelliler kapalı alanlardaki navigasyon sistemi sayesinde gidecekleri yeri seçebiliyorlar ve WeWalk’un yönlendirmesiyle gitmek istedikleri yere ulaşabiliyorlar. Ayrıca, görme engellilerin ulaşım konusunda da, durakta beklerken hangi otobüsün geldiği bilgisi ve bindikten sonra da ineceği durağa geldiği bilgisi WeWalk aracılığıyla veriliyor.

Görme engellilerin yaşadıkları bazı zorlukları çözen dünyanın en akıllı bastonu WeWalk’la ilgili detaylı bilgi için https://wewalk.io/tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar