Avrupa’da Covid-19 kaynaklı ölümler 2022 Mart ayına kadar 2 milyonu aşacak

Avrupa’da Covid-19 kaynaklı ölümler 2022 Mart ayına kadar 2 milyonu aşacak

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa genelinde Covid-19 kaynaklı ölümlerin 2022 Mart ayına kadar 2 milyonu aşacağını belirterek, pandeminin ölüme neden olan baş aktör olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirilen ölümlerin günde yaklaşık 4 bin 200’e yükseldiği ve Eylül ayında kaydedilen sayının iki katına çıktığı, İngiltere’yi de içeren bölgede bildirilen kümülatif ölümlerin şimdiden 1,5 milyonu aştığı belirtiliyor.

Durumun çok ciddi olduğunu vurgulayan DSÖ, bölgedeki 53 ülkenin 25’inde hastane yatışlarında yüksek artış ve aşırı yüklenme beklendiğini ve 49 ülkedeki yoğun bakım ünitelerinin benzer baskılarla karşı karşıya olduğunu açıklıyor.

Mevcut gidişata göre, bölgede giderek artan ölümlerin Mart ayına kadar 2,2 milyondan fazla olacağı belirtiliyor.

DSÖ, yaz aylarından bu yana maske ve mesafe gibi önleyici tedbirlerin yaygın şekilde gevşetilmesiyle körüklenen vaka artışlarının, bölge genelinde baskın ve bulaşıcılığı yüksek Delta varyantından kaynaklandığını söylüyor.

Artan soğuklarla insanların kapalı mekanlarda toplanması, çok sayıda kişinin aşılanmamış olması ve hastalığın şiddetli formlarına karşı aşı etkinliğinin azalmasıyla birlikte birçok insanın virüse karşı savunmasız durumu geleceğine işaret ediliyor.

Aşılarla birlikte maske takmanın, elleri yıkamanın, kapalı alanları havalandırmanın, fiziksel mesafeyi korumanın virüs üzerinde kontrol sağlamının basit ve etkin yollar olduğu söyleniyor.

Aşıların ağır hastalık ve ölümü önlemek için hayati bir araç olduğunu ve yüz binlerce hayat kurtardığını söyleyen yetkililer, hükümetleri, bireylerin aşı konusundaki tereddüt ve isteksizliklerini anlamak ve aşılanma oranını artırmak için davranış bilimleri ve kültürü profesyonelleriyle birlikte çalışmaya davet ediyor.

Veriler, bölgedeki insanların yalnızca yüzde 48’inin maske taktığını gösteriyor. Maske kullanımının yaygınlaşmasıyla, 2022 Mart ayından önce gerçekleşebilecek 160 binden fazla ölümün yüzde 95’inin engellenebileceği açıklanıyor.

Kaynak:

https://www.theguardian.com/world/2021/nov/23/covid-deaths-in-europe-to-top-2-million-by-march-says-who?utm_campaign=658712_Covid-19%20news%20report%20-%2024.11.21&utm_medium=Email&utm_source=UK_Media_Dotmailer&dm_i=61YZ,E49K,ZI0HZ,1P7BK,1

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar