Amazon ve Water.org platformu 100 milyon kişinin su erişimine destek olmayı hedefliyor

Amazon ve Water.org platformu 100 milyon kişinin su erişimine destek olmayı hedefliyor

Amazon ve küresel sivil toplum kuruluşu Water.org, Asya, Afrika ve Latin Amerika’da yaşayan 100 milyon kişinin kalıcı su erişimine sahip olmalarını amaçlayan ortak su ve iklim fonunun başlatıldığını duyurdu.

Dijital ticaret platformu Amazon özel sektöre öncülük ederek, 2025 yılına kadar 1 milyon bireyin temiz suya erişimini mümkün kılmak ve su kıtlığı yaşayan bölgelere yılda 3 milyar litre su sağlamak için mücadele eden Water.org platformuna 10 milyon dolar bağış yaptı.

Oscar ödüllü oyuncu ve senarist Matt Damon ve uzun yıllardır kendini su kıtlığına adamış gözlemci, yenilikçi, problem çözücü bir girişimci olan Gary White tarafından kurulan Water.org, küresel su krizine finansal çözümler üretmeye odaklanan uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak biliniyor.

Savunmasız bölgelerin su ve sanitasyon ihtiyaçlarını ortaya koyarak su güvenliğine odaklanılması gerektiğini vurgulayan Matt Damon, faaliyetleri kapsamında hayırseverliği kurumun merkezine aldıklarını söyledi.

Hindistan ve Endonezya’da yaşayan 250 bin bireye mikrofinans kredileri yoluyla temiz su ve sanitasyon sağlamaya yönelik ortak çabaların hayata geçirilmesinin ardından bu desteklerin daha fazla bireye ulaştırılması ortaklığın temelini teşkil ediyor.

Yeni girişimin, Amazon ve Water.org tarafından hayata geçirilen ve istenilen etkiyi yaratması beklenen en büyük özel yatırım projesi olacağı belirtiliyor.

Yeni fon aracılığı ile suyu yeniden kullanma altyapısı, atık su arıtma tesisleri ve su kaybının azaltılması gibi iklime dayanıklı su ve sanitasyon projelerinin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Amazon Küresel Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Kara Hurst, güvenli su ve sanitasyon gibi acil sorunlar için hemen harekete geçilmesi gerektiğini hatırlatarak, Water.org ile son birkaç yıl içinde yüz binlerce kişiye ulaşmaktan ve 2025 yılına kadar 1 milyon bireyin temiz suya erişimini destekleme hedefiyle etkiyi genişletmekten gurur duyduklarını söyledi.

Kaynak:

https://esgtoday.us10.list-manage.com/track/click?u=f89d68518db6e2585b0808206&id=ee4c9e65cb&e=5e39699af1

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar