4. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu Dallas’ta yapılacak

4. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu Dallas’ta yapılacak

4. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu, 18-20 Temmuz 2019’da Dallas-Teksas/Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerika Mimarlar Enstitüsü iş birliğiyle gerçekleşecek.

Avrupa Birliği projesi kapsamında ortaya çıkan ve 2010 yılında başlayan Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu”nun (International Sustainable Buildings Symposium-ISBS) ilk ikisi Ankara’da, üçüncüsü ise Dubai’de gerçekleşmişti. 

4. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu (ISBS 2019), Amerika Mimarlar Enstitüsü Dallas Şubesi’nin (American Institute of Architects-AIA Dallas) her yıl düzenli olarak organize ettiği North Texas Sustainable Showcase (NTSS 2019)” etkinliğiyle birlikte gerçekleştirilecek.

Sempozyumun amacı

“Sürdürülebilirlik”, son yıllarda her disiplinin kalkınma kuramları, modelleri ve politikaları içinde vurgulanarak kullanılan bir kavram. Ekosistem dengeleri bozulmadan çevre kalitesinin iyileştirilmesi, sürdürülebilir yapı tasarımının temel hedefidir. Çevre; doğal, ekonomik ve insani değerlerle birlikte, canlı ve cansız varlıkların her çeşit eylem ve davranışını etkileyen fiziksel, kimyasal, biyolojik ve toplumsal nitelikteki etkenlerin bütünüdür. Yapı da çevrenin bir bileşenidir ve yaşam süreci içinde yerel veya küresel ölçekte çevre ile ilişkilerini sürdürür. Bu bağlamda, çevre bilinçli sürdürülebilir bir yapı, ekosistem dengelerini bozmadan canlı ve cansız varlıkların bir arada var olmasını sağlamalı, insan sağlığını güven altına almalı ve kaynakları ekonomik kullanmalıdır. Sürdürülebilir yapı tasarımının hedefi, kullanıcılara nitel, nicel, fiziksel ve psikolojik göstergeler bazında uygun ortamlar sunmaktır.

Söz konusu kurguların irdeleneceği sempozyumda, yurtiçi ve yurtdışından katılacak bilim adamları, uzmanlar ile uygulamacı ve denetim mekanizmalarında görev alan kurum-kuruluşların bir araya getirilmesi hedefleniyor. Bu hedef çerçevesinde, “sürdürülebilir yapı tasarımı”, “sürdürülebilir yapı malzemeleri”, “sürdürülebilir kentsel tasarım”, “mühendislik biliminde sürdürülebilirlik” ve “çevre politikaları ve uygulamaları” alanlarında geleceğe yönelik öngörülerin ortaya konacağı ve çözümler üretileceği, Amerika’da, Türkiye’de ve diğer ülkelerde sürdürülebilir yapılar konusundaki gelişmelerin değerlendirileceği ve bilgi alışverişinde bulunulacağı bir tartışma platformu oluşturulacak.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar