10 yılı deviren sosyal sorumluluk projeleri

10 yılı deviren sosyal sorumluluk projeleri

Özellikle son yıllarda özel sektördeki firmalar da kurumsal sosyal sorumluluk projelerine katkılarını iyice arttırdı. Günümüzde aktif olarak devam eden 10 yılı aşmış sosyal sorumluluk projelerini sizler için derledik.

Türkiye’de birçok sosyal sorumluluk projesi hayata geçiriliyor ancak, çoğu projenin faaliyetleri bir süre sonra sona eriyor.  Hem etkisiyle hem de dinamizmiyle 10 yılı devirmiş kurumsal sosyal sorumluluk projelerine bakalım.

Temiz Tuvalet – Opet

Opet, istasyonlarının tuvaletlerinden başlayan Temiz Tuvalet Kampanyası 19 yıldır aralıksız devam ediyor. Tuvalet temizliği ve hijyenini Türkiye geneline yaymayı amaçlayan proje, Opet’in temiz ve sağlıklı bir toplum yaratma mücadelesi olarak nitelendiriliyor.

Opet’in 2000 yılından bu yana sürdürdüğü Temiz Tuvalet Kampanyası, Türkiye’nin önemli bir sorununu hedef alarak Türkiye’nin gündemine tuvalet temizliği ve hijyen konularını getiriyor. Kampanya, ülkede bu konuda bir bilinç oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Düşler Akademisi -Vodafone

Türkiye Vodafone Vakfı olarak UNDP ve Alternatif Yaşam Derneği iş birliğiyle 2008 yılında başlattığı Düşler Akademisi projesi, engelli bireylerin sanat aracılığıyla sosyal dışlanmayı kırmalarını, aktif ve üretken olmalarını desteklemeyi hedefliyor. Düşler Akademisi, bugüne kadar yaklaşık 20 bin gönüllü ile altı bin gencin engellerini aşmasına destek oldu.

Projede, gençlerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak üzere; paylaşma, farklı olanı tanıma-kabul etme, farklılıklara uyum sağlama, problem çözme, üretken ve yaratıcı olma gibi değerlerin geliştirilmesine olanak tanıyarak doğal bir eğitim alanı sağlıyor.

Eti Çocuk Tiyatrosu – Eti

Bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilini birçok kez dolaşarak çocuklara ücretsiz tiyatro izleme deneyimi yaşatan ETİ Çocuk Tiyatrosu, KKTC, Makedonya ve Azerbaycan gibi Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkelerdeki çocuklara da ulaşarak dünya klasiği niteliğindeki tiyatro oyunlarını sergiliyor. Çocukların kişisel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla ücretsiz tiyatro oyunları sergileyen ETİ Çocuk Tiyatrosu, bugüne kadar sekiz farklı oyun sergiledi. Proje, 18 yılda Türkiye’de ve yurt dışında iki milyonu aşkın çocukla buluştu.

81 İlden 81 Öğrenci Projesi – İş Bankası ve Darüşşafaka

​Darüşşafaka ve İş Bankası ortaklığıyla eğitim alanında gerçekleştirilen 81 İlden 81 Öğrenci projesiyle, toplumsal gelişme ve ilerlemenin kalıcılığını sağlamak hedefleniyor. Proje kapsamında maddi imkânları yetersiz, annesi ve/veya babası olmayan çocuklara 5. sınıftan lise son sınıfa kadar tam burslu ve yatılı eğitim fırsatı sağlayan Darüşşafaka’nın sınavını kazanan 81 ilden 81 öğrencinin eğitim masrafları İş Bankası tarafından karşılanıyor.

Trafik Hayattır – Doğuş Otomotiv

Doğuş Otomotiv, 2004 yılından itibaren toplumun tüm kesimlerinde trafik güvenliği bilincini arttırmak amacıyla “Trafik Hayattır!” kurumsal sorumluluk platformu kapsamında trafik güvenliği ve trafikte sorumluluk yaklaşımına yönelik farkındalık projeleri gerçekleştiriyor.

Toplumda trafik güvenliğiyle ilgili uzun soluklu pozitif bir kültür dönüşümü oluşturarak toplumun tüm kesimlerine ulaşmak hedefleniyor. Bu amaç paralelinde çalışanlarından başlayarak tüm topluma doğru açılan bir strateji izliyor. “Trafik Hayattır!”, sosyal sorumluluk faaliyetlerini daha geniş bir platformda değerlendirmek ve yaygınlaştırmak için 2015 yılı itibariyle gençlere yönelik interaktif projeler, yarışmalar düzenliyor.

Bir Usta Bin Usta – Anadolu Sigorta

Anadolu Sigorta’nın hayata geçirdiği Bir Usta Bin Usta projesiyle, kamuoyunun ilgisini kaybolmaya yüz tutan mesleklere ve yerel değerlere çekerek, bu meslekleri yeniden canlandırmak ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak hedefleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün teknik danışmanlığıyla, illerde kaybolan veya kaybolma riski bulunan meslekler belirleniyor. Bu mesleklerin de üç ila altı ay süren kursları veriliyor. Bir Usta Bin Usta ile 10 yıl boyunca 44 ilde 50 farklı mesleki kurs açıldı ve toplam 1000 usta adayının yetiştirilmesi sağlandı.

Eczacıbaşı Hijyen Projesi – Eczacıbaşı

Eczacıbaşı Topluluğu, 2007 yılında Yatılı Bölge Ortaokulları (YBO)’ların fiziki şartlarını iyileştirerek çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşam koşulları sağlamaya katkıda bulunmayı hedefleyen Eczacıbaşı Hijyen Projesi’ni hayata geçirdi. Proje kapsamında ihtiyaç sahibi YBO’lardaki ıslak mekanların tesisat altyapısının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onarılmasının ardından, banyo ve tuvaletleri yenileniyor, öğrencilere ise kişisel hijyen ve tuvalet eğitimi veriliyor.

2007-2018 yılları arasında 38 ilde 51 okulda gerçekleştirilen yenileme çalışmalarıyla 18 bin 500’ün üzerinde öğrenciye sağlıklı, kaliteli ve hijyenik eğitim ortamları sağlandı. Mart 2015’te Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan yeni protokolle, 2020 yılına kadar toplam 60 okula ulaşılması hedefleniyor.

Toplumsal Duyarlılık Projesi – Sabancı Üniversitesi

1999 yılından bu yana Sabancı Üniversitesi eğitim programı dahilinde tüm öğrencilerin almakla yükümlü olduğu bir ders olan Toplumsal Duyarlılık Projeleri (CIP101), katılımcı demokrasinin bireylerce öğrenilmesini ve uygulanmasını amaçlayan bir eğitim programıdır. Bireylerin yaşadıkları topluma karşı sorumluluklarını bir takım çalışması içerisinde, bireysel insiyatiflerini de ele alarak gerçekleştirmelerini amaçlıyor.

Her Kızımız Bir Yıldız – Mercedes-Benz Türk ve ÇYDD

Mercedes-Benz Türk, toplumda kadının her alanda hak ettiği güce kavuşması, kadınlara sosyal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği tanınması hedefiyle ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) ile birlikte Her Kızımız Bir Yıldız projesini gerçekleştiriyor. 2004 yılında 17 ilde 200 kızı destekleyerek başlayan projede, bugün 200’ü üniversite öğrencisi olmak üzere 60 ilde 1200 Yıldız Kız burs alarak eğitimine devam ediyor. Mercedes-Benz Türk, Her Kızımız Bir Yıldız desteği ile eğitimini başarıyla tamamlayan kızlara istihdam olanakları da sunuyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar