Sosyal girişimcilerin kaçırmaması gereken yarışmalar

Sosyal girişimcilerin kaçırmaması gereken yarışmalar

Yenilikçi fikirleriyle toplumsal sorunlara çözümler geliştiren sosyal girişimcilerin girişimlerini bir adım ileriye taşıyabilecekleri yarışmaları derledik.

Toplumsal, kültürel, ekonomik, sosyal olmak üzere dünyamızın karşı karşıya kaldığı pek çok sorun bulunuyor. Tüm dünyada bu sorunları çözmek amacıyla kullanılan yöntemlerden biri ise sosyal girişimcilik. Topluma fayda sağlamak üzere geliştirilen bu girişimleri desteklemek için ulusal ve uluslar arası yarışmalar düzenleniyor. Gelin şimdi ülkemizde düzenlenen ve sosyal girişimcilerin kaçırmaması gereken yarışmalara bir göz atalım. 

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü

Kale Grubu’nun sosyal girişimcileri desteklemek amacıyla başlattığı ve Ashoka Türkiye ortaklığında hayata geçirilen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü, ismini 2016 yılında yaşamını yitiren Kale Grubu’nun kurucusu İbrahim Bodur’dan alıyor. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen yarışmanın başvuru tarihi 29 Temmuz’a kadar sürecek. 30 Temmuz-16 Eylül tarihleri arasında ön değerlendirme sürecinin ardından 17 Eylül-30 Kasım tarihlerinde jüri değerlendirme süreci gerçekleşecek ve 3 Aralık’ta ödül töreni olacak. Herhangi bir konu sınırlamasının olmadığı programda üç kategori bulunuyor. Belirli bir bölgede pilot uygulaması bulunan ve yarattığı sosyal etkinin somut örnekleri olan sosyal girişimciler erken aşama, çalışmalarını geniş çaplı bir bölgede uygulanması ve faaliyet gösterdiği alanda toplumsal ve sosyal sorunların çözümü için etki alanı büyük olan sosyal girişimciler ileri aşamaya ve sosyal etkiyi artırmak amacıyla iki kurum arasında iş birliği projeleri geliştiren sosyal girişimciler iş birliği kategorisine başvurabiliyor[M1] . Yarışmada her kategorinin kazananına 50’şer bin TL verilecek.[M2] 

Bilgi Üniversitesi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri

Uluslararası Gençlik Vakfı (International Youth Foundation), Sylvan Laureate Vakfı (Sylvan/Laureate Foundation) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri projesi, toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek, desteklemek üzere oluşturuldu. Başvuru sahiplerinin mevcut bir proje veya organizasyonun kurucusu, kurucu ortağı ya da bir organizasyon adına proje lideri ve  İstanbul’daki eğitim kampına katılabilecek durumda olması gerekiyor. Seçilen 20 yarı finalist için İstanbul’da yapılacak 2-3 günlük liderlik eğitimi, dinamik birebir öğrenme, iş birliği ve gençler arası vizyon paylaşımı imkânı sağlıyor. Adaylar aynı zamanda mülakata tabi tutuluyor. Finale kalmayı hak kazanan 10 adaya 2 bin 500 dolar maddi/nakdi destek veriliyor. Ayrıca bu adaylar Youthactionnet, tarafından yapılan “Küresel Genç Sosyal Girişimciler” programına da katılma hakkı kazanıyor.

Liseli Gençler Sosyal Girişimcilik Proje Yarışması 2019

Okan Üniversitesi, Liseli Gençler Sosyal Girişimcilik Proje Yarışması’nı lise düzeyindeki öğrencileri sosyal girişimcilik yolculuklarında heveslendirmek ve onları üniversite eğitimleri boyunca maddi olarak destekleyebilmek için gerçekleştiriyor. 2014’ten beri her sene gerçekleştirilen yarışmaya katılan girişimler, sosyal girişimcilik alanında çalışmalar yapan akademisyenlerin oluşturduğu jüri tarafından; projenin hedef aldığı sosyal sorunun tespiti, projenin misyonu ve stratejik planı, projenin mevcut ve gelecek hedeflerinin belirlenmesi, projenin pazarlama planı, projenin finansal planı, proje sahibinin motivasyonu ve yeterliliği ve projenin sosyal girişim planı çerçevesinde yazılması başlıkları altında özgünlük, gerçekçilik ve uygulanabilirlik bakımından değerlendiriliyor.[M5]  Yarışmayı kazananlar Okan Üniversitesi’nden değişen oranlarda burs almaya hak kazanıyor[ECC6] . [M7] 

Mercedes Benz Türk StartUP 2019

Mercedes-Benz Türk, 2017’de hayata geçirdiği yarışmayla Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkı sağlayan startup’ları ödüllendiriyor. Türkiye ve dünyanın sürdürülebilir kalkınmasının, doğaya ve topluma faydalı, yenilikçi, teknoloji ile bağı olan fikirlerin büyümesiyle mümkün olduğunu düşünen Mercedes Benz Türk’ün bu yılki yarışması 9 Temmuz’da tamamlandı. Ön eleme, eğitim kampı, Startup Boost gelişim programı ve final değerlendirmesi aşamalarının ardından kazanan girişimlere 50 bin TL para ödülü verildi.  Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar