Türkiye’nin güneş enerjisi kapasitesi 12 bin MW’ı aştı

Türkiye’nin güneş enerjisi kapasitesi 12 bin MW’ı aştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki toplam güneş enerjisi kurulu gücünün Şubat ayı sonu itibarıyla ilk kez 12.000 megavatı (MW) aşarak 12.435 MW’a ulaştığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada toplam güneş enerjisi kapasitesine ilişkin verliere göre, Aralık ayında 11.316 MW olan kapasitenin Ocak ayında 11.838 MW’a ve nihayet Şubat ayında 12.435 MW’a yükseldiği grafiklerle gösterildi.

Yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı yılın ilk iki ayında yüzde 51’i aştı. Bakanlığa göre bu oran Ocak ayında yüzde 51,63, Şubat ayında ise yüzde 51,03 olarak kaydedildi.

Yenilenebilir enerjinin ithalata olan bağımlılığının azaltılmasına ve iklim değişikliği hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunması nedeniyle güneş ve rüzgar enerjisinin önemi giderek artıyor.

Şubat ayı sonu itibarıyla Türkiye’nin kurulu elektrik kapasitesinin yüzde 56,21’ini yenilenebilir enerji kaynakları oluşturuyor.

Bakanlık verilerine göre güneş enerjisi kurulu gücünde geçen yıl toplam 2.000 megavat, bu yılın ilk iki ayında ise 1.109 megavat artış yaşandı. Böylece 2023 yılında elde edilen artışın yarısından fazlasına bu yılın ilk iki ayında ulaşılmış oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Alparslan Bayraktar, Ocak ve Şubat aylarında toplam elektrik üretiminin yüzde 51’inden fazlasının yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını ve bu orana yıllık bazda ulaşmayı hedeflediklerini aktardı.

Son yirmi yılda enerji ithalatını azaltma çabaları, Türkiye’nin enerji karışımında yenilenebilir enerji seviyesini önemli ölçüde artırmasına neden oldu.

‘’ 2035 yılı hedefimiz yenilenebilir enerjinin üretimdeki payını yüzde 55’e çıkarmaktır’’ diyen Bayraktar, bu aşamadaki mevcut tablonun, 2035 hedefine doğru istikrarlı bir şekilde ilerlediklerinin göstergesi olduğunu vurguladı.

Yenilenebilir enerjinin Türkiye’nin enerjide tam bağımsızlığının anahtarı olacağına dikkat çeken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, ‘’ Hedefimiz, 2035 yılına kadar 3.500 megavatı güneş, 1.500 megavatı rüzgar enerjisi olmak üzere her yıl 5.000 megavat kurulu güç artışı sağlamaktır. Önümüzdeki 12 yıl içinde, 2024 yılı da dahil olmak üzere, toplam 60.000 megavat yeni kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz’’ dedi.

Kaynak:

https://www.dailysabah.com/business/energy/turkiyes-solar-power-capacity-surpasses-12000-mw-milestone

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar