Macron ve Lula Amazon için 1 milyar euro değerindeki yatırım planını açıkladı

Macron ve Lula Amazon için 1 milyar euro değerindeki yatırım planını açıkladı

Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Brezilya ziyareti esnasında mevkidaşı Luiz Inacio Lula da Silva ile birlikte bir milyar euro değerindeki Amazon yeşil yatırım planının lansmanını yaptı.

Macron, Birleşmiş Milletler 2025 iklim zirvesine ev sahipliği yapacak olan Belem şehrine yaptığı ziyaretle, 11 yıl sonra Brezilya’yı ziyaret eden ilk Fransa Cumhurbaşkanı oldu ve yerel topluluklarla buluştu.

Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından gelecek yıl düzenlenecek COP30 zirvesi öncesinde yayınlanan yol haritasına göre, yatırım planı ‘’önümüzdeki dört yıl içinde 1 milyar euro tutarındaki kamu ve özel sektör yatırımını’’ artırmayı hedefliyor.

Açıklamada, özellikle Brezilya’nın 2024 yılında G20’ye başkanlık edeceği göz önüne alındığında, liderlerin Brezilya ve Guyan Amazonlarında ‘’biyoekonomiye yönelik büyük bir kamu ve özel küresel yatırım planını’’ teşvik etmeye çalıştıkları belirtildi.

Yeni plan, Amazon yağmur ormanları gibi doğal karbon yutaklarına yatırım yapan ülkeleri ödüllendirmeyi amaçlayan bir ‘’karbon piyasası’’ oluşturulmasını öneriyor. Dünyanın en büyük tropik ormanı, karbondioksit emisyonlarını absorbe ederek iklim değişikliğiyle mücadelede kilit bir rol oynuyor.

Brezilya Amazonlarındaki ormansızlaşma, Lula hükümetinin çevre polisliğini artırmasıyla Bolsonaro dönemindeki yükselişin ardından 2023’te yarı yarıya azaldı.

Plan aynı zamanda ‘’geleneksel bilgileri ve orman yönetimi uygulamalarıyla biyoçeşitliliğin korunmasında önemli bir role sahip olan yerli halklar ve yerel Amazon topluluklarına’’ destek verilmesini de içeriyor.

Macron Belem’de kabile reisi olan Raoni Metuktire’yi ‘’Amazon yağmur ormanlarının ve yerli halkların kültürünün korunması mücadelesinde uluslararası bir figür’’ olarak üstlendiği rol nedeniyle Fransa’nın en yüksek nişanı olan ‘’Legion of Honour’’ ile ödüllendirdi.

Metuktire 30 yıldan uzun bir süre önce Amazon’daki evini terk ederek yağmur ormanlarının yok edilmesinin yarattığı tehditler konusunda uyarılarda bulunmak üzere dünyayı dolaşmaya başladı.

Büyük ahşap dudak plakası ve sarı tüylü şapkasıyla çarpıcı bir figür olan Metuktire, mesajını din liderlere, kraliyet mensuplarına ve başkanlara sunarken, iklim acil durumuyla ilgili artan farkındalıkla birlikte çevre kampanyacısı olarak itibarı da arttı.

Dünyanın yedinci büyük ekonomisi olan Fransa ve dokuzuncu büyük ekonomisi olan Brezilya, Çin ve ABD arasındaki rekabetin damgasını vurduğu jeopolitik sahnede kilit oyuncular olarak görülüyor.

Kaynak:

https://www.france24.com/en/americas/20240327-macron-and-lula-announce-%E2%82%AC1-billion-investment-plan-for-the-amazon

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar