İzmir’in de aralarında yer aldığı 23 şehir iklim-nötrlüğe ulaşma kapsamında Misyon Etiketi aldı

İzmir’in de aralarında yer aldığı 23 şehir iklim-nötrlüğe ulaşma kapsamında Misyon Etiketi aldı

AB Şehirleri Misyonu programı (EU Cities Mission programme) kapsamında İklim Şehri Sözleşmelerini (CCC) sunan yirmi üç şehir, Misyon Etiketi almaya hak kazandı.

İklim Şehri Sözleşmeleri, 2030 yılına kadar iklim açısından nötr hale gelmek için kentin iklim taahhütlerini, eylem planını ve yatırım stratejisini tanımlıyor.

Şehirleri destekleyen bir platform olan NetZeroCities, Misyon Etiketi alan şehirlerin yatırım stratejilerini somut ihtiyaçlara dönüştürmelerine ve yatırım için proje hazırlamalarına yardımcı olmak, onlara en iyi finansman çözümleri konusunda tarafsız öneriler sunmak ve yatırımcılarla temasa geçmelerini sağlamak amacıyla bu yıl içinde Cities Mission Capital Hub’ın kurulacağını açıkladı.

İklim eylem planlarının hayata geçirilmesi

Avrupa Komisyonu tarafından kentin planlarının tanınması anlamına gelen Misyon Etiketlerinin, planların hayata geçirilmesine yardımcı olmak üzere özellikle özel sektörden gelecek yatırımların önünü açacağı umut ediliyor.

Ayrıntılı İklim Şehri Sözleşmeleri aynı zamanda vatandaşlardan ve paydaşlardan gelen girdileri de içeriyor ve bu sözleşmeleri hazırlamak zorlu bir süreç içeriyor. Şehirlerin farklı düşünmesini ve çalışmasını gerektiriyor.

NetZeroCities konsorsiyumu tarafından yönetilen Misyon Platformu, şehirlerin CCC hazırlıklarında taslak hazırlama ve sunma aşamasında da rehberlik ediyor.

Belediye başkanları ve şehir temsilcileri Mart ayının başlarında Avrupa Komisyonu’nun araştırma ve inovasyon alanındaki en önemli etkinliği olan Europoean R&I Days 24’te Komisyon Üyesi lliana Ivanova’dan ödül almak üzere düzenlenen törene katıldılar.

Misyon etiketine layık görülen 23 şehir sırasıyla: Ioannina, Kalamata Kozani, Selanik (Yunanistan), Heidelberg (Almanya), Leuven (Belçika), Espoo, Lahti, Lappeenranta, Tampere, Turku (Finlandiya), Barselona, Sevilla (İspanya), Pecs (Macaristan), Malmö (İsveç), Guimaraes, Lizbon (Portekiz), Floransa, Parma (İtalya), Marsilya, Lyon (Fransa), Limasol (Kıbrıs) ve İzmir (Türkiye).

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB), AB Kentleri Misyonu’na katılan ve özellikle de Misyon Etiketi sahibi olan kentler için EIB tarafından sağlanan mali danışmanlık hizmetlerinin yaklaşık 19 milyon euro ile destekleneceğini açıkladı.

27 Avrupa ülkesinden, 34 ortaktan oluşan ve AB Şehirler Misyonu platformunu yöneten bir proje konsorsiyumu olan NetZeroCities, Misyon Şehirleri olarak bilinen 112 Avrupa şehrini, iklim nötrlüğe ulaştırmak için sera gazı emisyonlarını büyük ölçüde azaltmaları konusunda destekliyor.

Kaynak:

https://www.smartcitiesworld.net/climate-action/cities-reach-climate-neutral-mission-milestone-10061?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Weekly%20Newsletter

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar