“Amacımız görmeyen insanlar için görme deneyiminin en teknolojik ve kişiselleştirilmiş halini inşa etmek”

“Amacımız görmeyen insanlar için görme deneyiminin en teknolojik ve kişiselleştirilmiş halini inşa etmek”

Yapay zeka ve insanı bir araya getiren yeni bir yaklaşımla görme engellilerin hayatlarında fark yaratan From Your Eyes ile görme engelli kullanıcılar tarafından uygulamaya yüklenen ambalaj, ilaç prospektüsleri gibi belgelerin veya girilen yeni bir mekanın görseli yapay zeka tarafından yedi saniye içerisinde betimlenebiliyor.

Sabancı Vakfı’nın 14. Sezon Fark Yaratanlar’ını ağırladığımız özel söyleşi serimizin yeni bölümünde From Your Eyes’ın kurucusu Zülal Tannur ile From Your Eyes’in kuruluş hikayesi, Fark Yaratanlar Programı ve gelecekte yapmak istedikleri üzerine konuştuk.

Kısaca Zülal Tannur ve From Your Eyes’ı tanıyabilir miyiz?

From Your Eyes’ın kurucusu ve CEO’su olarak hem Microsoft’un teknolojiye yön veren kadın lideri hem de global çaptaki Microsoft Öğrenci Elçisiyim. Aynı zamanda 2023 yılının Sabancı Vakfı Fark Yaratanıyım. Boğaziçi Üniversitesi’nde de öğrenci olarak devam ediyorum ve dünyanın görme engelli ilk nörobilimcisi olmak için çalışıyorum. From Your Eyes, görmenin önündeki engelleri kaldıran bir yapay zeka servisi olarak değerlendirilebilir. Uygulama, görme engelli üç yüz otuz milyon insan için görme deneyiminin en teknolojik ve kişiselleştirilmiş halini sunuyor.

From Your Eyes’ın kuruluş hikayesi nedir? From Your Eyes’ı kurarken nereden ilham aldınız ve nasıl bir fark yaratmayı amaçladınız?

Az gören bir çocuk olarak büyürken nesneleri tanıyabilmem için bilgisayardaki küçük hallerini öğreniyor, bu sayede de gerçeklerini görünce tanıyabiliyordum. Aslında makine öğrenmesinin organik halini gerçekleştiriyordum. Görüşümü on yaşında kaybedince de görme eylemini teknolojik anlamda gerçekleştirebileceğim görsel tanıma teknolojilerine başvurmaya başladım. Zamanla kullanıcı deneyim ekiplerinde ve geliştirici ekiplerinde sorumluluklar aldım. Örneğin, pazar paydaşı uygulamalarımızdan biri olan bir Microsoft teknolojisi SeeingAI’ın deneyim ekibinde uygulamayı Türkiye’ye entegre ederken yer aldım. Fark ettim ki görme engelli üç yüz otuz milyon insan anında ve nitelikli görsel açıklamalara erişemiyor. Bundan yola çıkarak da 21 Ekim 2022’de AppStore ve Play Store üzerinden yayımladığımız From Your Eyes mobil uygulamasını geliştirmeye başladım.

From Your Eyes, insan ve yapay zeka iş birliğiyle görme engelliler için görselleri açıklayan bir telefon uygulamasıdır. Görmeyen kullanıcılarımızın uygulamaya gönderdiği görseller 7 saniyede yazıya çevrilir. Kullanıcılar bu açıklamaların geliştirilmesini isterlerse, uygulamadaki gönüllü betimleyicilere gönderebilir, herkes gönüllü betimleyici olabilir. Betimleyiciler bu açıklamaları geliştirerek kullanıcılara geri gönderir. Görmeyen insanlar, ambalajları aynı ama içerikleri farklı ürünleri tanırken, ilaç prospektüsleri gibi basılı belgeleri okurken veya yeni girdikleri bir mekanı keşfederken uygulamamızdan çokça yararlanmakta. Uygulamaya yüklenen görseller ve iyileştirilen yapay zeka metinleri sayesinde kendi görsel kütüphanemizi besleyerek yapay zeka servisimizi eğittik. Sekiz ayda on binden fazla görseli betimledik. Doğruluğu kanıtlanmış veri setleriyle kendi derlediğimiz görsel kütüphaneyi kullanarak dünya standartları yüzde 90 iken yüzde 94 doğrulukla görselleri tanıyabilen bir yapay zeka servisi eğittik. Az gören bir çocukken 15 rengi tanıyabiliyordum ancak yapay zeka servisimize 865 rengi tanımasını öğrettik. Ben de her gün farklı bir renk öğreniyorum. Şu an da kullanıcılarımızın yüzde 20’si global kullanıcılardan oluşuyor. Fiji’den İngiltere’ye kadar uzanan 27 farklı ülkeden kullanıcılarımız yapay zeka teknolojimize başvuruyor.

From Your Eyes’ın en büyük inovasyonu, veri analizi sayesinde kullanıcılarına kişiselleştirilmiş betimlemeler sunabilmesi. From Your Eyes yapay zeka servisi kullanıcıların daha önceden oluşturduğu betimleme taleplerine ve tatmin skorlarına bakarak her görme engelli kullanıcının tercihlerine yönelik analizler yapıyor ve bu sayede de herkese özel kişiselleştirilmiş betimlemeleri kullanıcılarına ulaştırıyor. Yani birden fazla kullanıcı aynı görseli gönderdiğinde aynı çıktıyı elde edemiyor. Üstelik bir betimleme alabilmek için kullanıcıların yapay zekaya sorular sorarak onu yönlendirmesine gerek kalmıyor çünkü yapay zeka her kullanıcının ihtiyacına özel betimlemeleri zaten onlara ulaştırıyor. Örneğin, bir görme engelli kullanıcımız sadece objelerin konumlarını merak ettiği bir görselden o çıktıyı alırken daha çok obje ve rengi birlikte almak isteyen başka bir kullanıcımız bu betimlemeyi alabiliyor. Bu teknolojiyi kullanıcılarımıza OpenAI ve From Your Eyes yapay zeka servislerinin entegrasyonu sayesinde ulaştırıyoruz. Kullanıcılarımız kişiselleştirilmiş bu betimlemelerden tatmin olmadıkları noktada yine tercihe bağlı olarak dilediklerinde gönüllü betimleyicilerden de iyileştirme alabiliyor. From Your Eyes yapay zeka servisi bu bileşimlerden beslenerek eğitilmeye devam ediyor. Çevikliği ve tam bağımsızlığı esas olan From Your Eyes yapay zeka aracı bugün hangi yapay zeka API’ına entegre olursa olsun aynı kişiselleştirmeyi yapabilen bir teknoloji.

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nda yer almak size ve From Your Eyes’a nasıl bir fayda sağladı?

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programı sayesinde tanınırlığımızın daha da arttığını söyleyebilirim. Program ekibiyle, hem From Your Eyes hem de From Your Eyes’ın kurucusu olarak benim özelimde hedefler belirliyoruz ve bu bağlamda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Temel amacımız From Your Eyes’ın büyümesi, ihtiyacı olan kişilerin daha çok yararlanabildiği bir teknoloji olması ve tanınırlığının artarak devam etmesi. Bu süreçte de benim gibi birçok kişiye ilham olmak da en önemli hedeflerimden. Sabancı Vakfı’nın da insanlara ilham olma noktasında çok büyük bir özveri gösterdiğini söyleyebilirim. Bu bağlamda yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

Size destek olmak isteyen bireyler ve kurumlar neler yapabilir?

Bize destek olmak isteyen gören kişiler uygulamamıza gönüllü betimleyici olarak yapay zeka betimlemelerini görme engelli insanlar için iyileştirmemize destek olabilir. Uygulamamızı indirip kaydolmaları bunun için yeterli olacak. Kurumlar da yapay zeka servisimizi kendi akıllı sistemlerine entegre ederek yapay zeka araçlarımızdan ve görüntü tanımayla inşa ettiğimiz devrimsel teknolojiden yararlanabilir. Bu bağlamda markaların hem dijital çözümlerine hem de erişilebilirlik üzerine yaptıkları inovasyonlarına katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Öte yandan da erişilebilirlikle ilgili danışmanlıklar verebiliyor ve bilgimizi teknolojiyle birleştirip bir hizmete dönüştürüyoruz. Bu inovasyondan yararlanmak isteyen markaları bizimle iletişime geçmeye davet ediyoruz.

From Your Eyes olarak gelecekte neler yapmayı hayal ediyorsunuz?

From Your Eyes bu zamana kadar birçok başarı elde etti. 11 Haziran 2022’de Microsoft Türkiye’de kapalı lansmanını gerçekleştirdi. Ağustos ayında dünyanın en iyi kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek ve dünyada ilk beşte yer alan BTM’nin bir girişimi oldu. Eylül ayında Geometry Melek Yatırım Ağı’nın düzenlediği Pitch Challenge’ta 2022’nin en iyi girişimi seçildi. Kasım 2022’de In4Start-up ve Girişim-Up tarafından 2023’ün Gelecek Vadeden Girişimlerinin arasında finalde gösterildi. 8 Aralık’ta Türkiye’nin en büyük girişimcilik sahnesi Big Bang’i kazandı ve bir kere daha 2022’nin en iyi girişimi oldu. Bunlarla birlikte Microsoft Founders Hub’a kabul alarak bir Microsoft girişimi oldu. Hatta From Your Eyes Yapay Zeka Servisi Beta V1’in lansmanını 30 Mayıs’ta Microsoft’un CEO’su Levent Özbilgin’in davetiyle OpenAI ve Microsoft iş birliği sahnesinden gerçekleştirdi. 14-17 Haziran tarihleri arasında da Avrupa’nın en büyük teknoloji ve girişimcilik etkinliği Vivatech’e Cumhurbaşkanlığı ve yatırım ofisi tarafından davet edilen 16 girişim arasında yer aldı. Yine Haziran ayında Sabancı Vakfı 14. Sezon Fark Yaratanlarından biri seçildi.

From Your Eyes’taki en büyük amacımız görmeyen insanlar için görme deneyiminin en teknolojik ve kişiselleştirilmiş halini inşa ederek görmeyenlerin kişisel asistanı olabilmek. Bunun için çalışmaya devam edeceğiz. Öte yandan da From Your Eyes yapay zeka servisinin sunduğu akıllı çözümler sadece insanlar için değil kurumlar ve hatta araçlar için de görmenin önündeki bariyerleri kaldırmayı hedefliyor. Bu bağlamda da anlık görüntü işleme üzerine inşa ettiğimiz gelecekte sivil havacılıktan mobiliteye uzanan geniş bir kullanım alanından söz ediyoruz.

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar