Yuvarla 400 bin bağışçıya ulaştı

Yuvarla 400 bin bağışçıya ulaştı

Sosyal fayda amaçlı bir finansal teknoloji girişimi olan Yuvarla sayesinde, 2014 yılından itibaren 1.1 milyon adet küsuratlı harcama işleminde kuruşlar, iyilik için 17 farklı sivil toplum kuruluşuna bağışlandı. Girişimin mevcut durumunu Yuvarla Kurucu Ortağı Emre Danacı’dan dinledik.

Yuvarla girişimi 2014 yılından beri kaç kişiye erişti?

Yuvarla sosyal girişimi olarak, Yuvarla kullanıcıları yani bağışçılar ve yaratılan finansal kaynaktan faydalanan canlılar (sadece insan değil) olarak iki farklı profile dokunuyoruz.

2014 Temmuz ayında Morhipo.com’da gerçekleşen ilk Yuvarla bağışından itibaren toplamda 1.1 milyon adet küsuratlı harcama işleminde kuruşlar, iyilik için 17 farklı sivil toplum kuruluşuna bağışlandı. Bu 1.1 milyon adet bağış işlemi toplamda yaklaşık 400 bin bağışçı tarafından gerçekleştirildi. Yuvarla’nın yarattığı kaynaktan faydalananlar hakkında net rakamı yakın zamanda her STK’dan detaylı rapor olarak Yuvarla bağışçılarıyla paylaşmak istiyoruz.

En çok hangi STK için yuvarlama gerçekleşiyor? Bağışçılar hangi alana daha duyarlı?

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) bağışçılarımızın en çok desteklediği sivil toplum kuruluşu. Bağışçılarda genel eğilim çocuklara dokunan sivil toplum kuruluşlarını tercih etme yönünde.

2018 yılı Yuvarla için nasıl geçti?

Geçen yıl Yuvarla büyük bir dönüşüm içine girdi, önceleri sadece e-ticaret sitelerinin ödeme sayfasında “yuvarlamak ister misin?” diye soran bir kutucukken, artık online ve fiziksel tüm kartlı harcamalarda küsuratların iyilik için yuvarlanmasını sağlıyoruz. Hâlâ devam eden teknik geliştirmeler, banka entegrasyonlarıyla bugün Yuvarla’yı sosyal fayda amaçlı bir finansal teknoloji girişimi olarak değerlendiriyoruz. #FintechForGood diyoruz. =)

2019 planlarınız arasında neler bulunuyor?

Geçen yıl teknik geliştirmelere odaklanarak geçmişti. Bu yılki planlarımız ise tamamen bağışçı sayısını ve dolasıyla sivil toplum kuruluşları için yaratılacak kaynağı artırmaya yönelik faaliyetleri kapsıyor. İlk defa bu yıl Yuvarla için iletişim çalışmaları yapmayı planlıyoruz.

Bu yılki hedefiniz nedir?

Şu anda Yuvarla’da kuruşlar 17 farklı sivil toplum kuruluşu için bağışlanıyor. Bağışçılarımız sağlık, eğitim, çevre ve insani yardım ana başlıkları altında istedikleri zaman STK seçimlerini değiştirebiliyorlar. 2019 yılındaki önceliğimiz yaratılan toplam bağış pastasını büyütmek olacak. Sonrasında Yuvarla’nın kriterlerine uyan sivil toplum kuruluşlarına öncelikli olarak davet götüreceğiz.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar