Yılın “Fark Yaratanları” belli oldu

Yılın “Fark Yaratanları” belli oldu

Sabancı Vakfı’nın düzenlediği Fark Yaratanlar Programı’nın 11’inci sezon lansmanı 8 Temmuz Çarşamba günü çevrimiçi olarak gerçekleşti. Bu yılın beş fark yaratanı “Uçurtmanın Peşinde” bir hayat süren Zahit Mungan, The Cartoon Mill’in Kurucusu Fatih Küçük, Konuşmamız Gerek platformunun Kurucusu İlayda Eskitaşçıoğlu, “Okumak Yolda Olmaktır” projesini hayata geçiren Nusrettin Biçer ve Abdülkadir Korkmaz ve Deneye Hayır Derneği’nin Kurucularından Yağmur Özgür Güven oldu.

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler üreten sosyal girişimcileri, aktivistleri, değişim aktörlerini destekleyen, görünür kılan ve topluma ilham veren platformu Fark Yaratanlar Programı, 2009 yılından bu yana 42 şehirden 190 “Fark Yaratan”ın hikayesini paylaştı. Programa bu sene, 77 ilden 1.270 başvuru yapıldı. “Fark Yarat Hayatlar Değişsin” sloganıyla 11’inci sezonuna başlayan programın Fark Yaratanları 8 Temmuz Çarşamba günü kamuoyuna açıklandı.

Bu senenin Fark Yaratanlar’ı arasında, çocuklara uçurtma yapmayı öğreten ve dünyanın her yerinde uçurtma atölyeleri gerçekleştiren “Uçurtmanın Peşinde” Zahit Mungan; Türkiye’de çizgi film kültürünün gelişmesine katkı sağlamak için Türkiye’nin ilk çizgi film okulu The Cartoon Mill’in Kurucusu Fatih Küçük; dezavantajlı bölgelerdeki kadınların menstrüel ürünler başta olmak üzere hijyenik malzemelere erişebilmeleri ve regl olma konusundaki tabunun yıkılması için “Konuşmamız Gerek” platformunun Kurucusu İlayda Eskitasçıoğlu; ikinci el bir minibüsü gezici bir kütüphaneye dönüştürüp Şanlıurfa’nın köylerini ziyaret ederek çocuklarla bir araya gelen “Okumak Yolda Olmaktır” projesini hayata geçiren Nusrettin Biçer ve Abdülkadir Korkmaz ve hayvan deneylerinin yerini bilimsel alternatif yöntemlere bırakarak hayvan kullanımının son bulması için çalışmalar yapan Deneye Hayır Derneği’nin Kurucularından Yağmur Özgür Güven yer aldı.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar