“Tarlam Cepte” akıllı tarım uygulamasından 20 bin çiftçi yararlanıyor

“Tarlam Cepte” akıllı tarım uygulamasından 20 bin çiftçi yararlanıyor

TürkTraktör’ün çiftçilere tarımsal konularda tavsiyeler vererek destek sağlamak üzere geliştirdiği “Tarlam Cepte” mobil uygulaması birinci yılında 20 bin çiftçiye ulaştı. Sektörde de bir ilk olan uygulamayı cep telefonları ve mobil cihazlarına indiren çiftçiler, tarımsal üretim çalışmalarında Tarlam Cepte’den aktif olarak yararlanıyor.

TürkTraktör, geçtiğimiz yıl, tarımda teknoloji kullanımını destekleyen ve saha çalışmalarında çiftçilere karar desteği sağlayan kullanıcı dostu “Tarlam Cepte” uygulamasını tanıtmıştı. Çiftçilere tarımda girdi maliyetlerini azaltan ve operasyonel verimliliği artıran tavsiyelerde bulunurken; tarımsal üretime katma değer yaratan bir çözüm olması için geliştirilen Tarlam Cepte uygulaması üzerinden bugün toplam 250 bin dekar tarım arazisinin takibi yapılıyor. Uygulamayı kullanan çiftçilerin sayısı ise ilk yılında 20 bine ulaşırken, uygulamadan en çok Ankara, İstanbul ve Konya illerindeki çiftçiler yararlanıyor.

TürkTraktör, koronavirüs salgınında tarımsal üretimin kesintiye uğramaması ve çiftçilerin sahadaki çalışmalarını kolaylaştırıp desteklemek adına Nisan ve Mayıs aylarında Tarlam Cepte’yi tamamen ücretsiz olacak şekilde kullanıma sunmuştu. TürkTraktör’ün bu çalışmasıyla, salgın döneminde de yeni birçok çiftçi Tarlam Cepte’den yararlanmaya başladı. Uygulamanın en çok kullanılan ve sevilen yüksek çözünürlüklü uydudan bitki sağlığı takibi özelliği ise pandemi döneminde çiftçilerin vazgeçilmezi oldu.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar