Sürdürülebilirlik gündemini pandemi belirliyor

Sürdürülebilirlik gündemini pandemi belirliyor

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), 29 Haziran Pazartesi günü “Yeni Dönemde Sürdürülebilirlik” konulu bir webinar gerçekleştirdi. SKD Türkiye’nin çatı örgütü Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (World Business Council for Sustainable Development, WBCSD) Başkanı ve CEO’su Peter Bakker, webinarın açılışı konuşmasını gerçekleştirdi.

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) Başkanı ve CEO’su Peter Bakker, SKD Türkiye’nin düzenlediği “Yeni Dönemde Sürdürülebilirlik” webinarının açılışında yaptığı konuşmada, “Pandemiyle sağlık konusunun ve tedarik sistemlerinin ne kadar hassas olduğuna şahit olduk. Sistemsel değişiklikler yapmamız gerekiyor ve bu sistemlerin başındaysa döngüsel ekonomiye geçiş ile daha sürdürülebilir ve sağlıklı bir gıda sistemi olmalı” dedi.

Konuşmasının devamında daha sürdürülebilir bir dünya için odaklanılması gereken üç temel konu olduğunu belirten Bakker,Bunlar; iklim krizi, biyoçeşitlilik kaybının önlenmesi ve sosyal eşitsizliklerin ortadan kaldırılması. Bu üç konu da birbiriyle ilgili. İklim krizi çok kritik ve acil aksiyon alınması gereken bir gerçek. Küresel ısınmayı 1.5 derecede sınırlandırmak için 2030’a kadar karbon emisyonlarını her yıl yüzde yedi düşürmeliyiz. Dünyanın yarısının evde kaldığı pandemi sayesinde yüzde 8 düşürebildiğimizi dikkate alınca bu hedefin ne kadar zor olduğunu anlıyoruz. Sistem değişikliklerine ve mevcut sistemlerin dönüştürülmesine odaklanmalıyız. Bu sistemlerin başındaysa, düşük emisyon üreten enerji sistemi, lineer yerine döngüsel ekonomi sistemi, daha sağlıklı ve düşük emisyona sahip gıda sistemi, emisyonsuz şehirleşme sistemi, işin geleceği ve çevresel ve sosyal etkilerin dikkate alındığı sürdürülebilir kalkınmayı esas alan ekonomik sistemler geliyor” şeklinde konuştu.

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar