“Sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesi ancak ortak bir çalışmayla mümkün”

“Sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesi ancak ortak bir çalışmayla mümkün”

TÜSİAD tarafından düzenlenen “Sözlerden Eyleme: Sürdürülebilir Kalkınma Nasıl İvme Kazanır” başlıklı etkinlikte iş dünyasının paydaşları sürdürülebilir kalkınma gündemini ele aldı. Sürdürülebilir kalkınma alanındaki araştırmalarıyla dünya çapında tanınan ekonomist Prof. Dr. Jeffrey D. Sachs “Sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesi ancak ortak bir çalışmayla mümkün” mesajını verdi.

 TÜSİAD girişimiyle Global Compact Türkiye, Hedefler İçin İş Dünyası Platformu (B4G), Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN) Türkiye, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) ve Columbia Global Centers | İstanbul işbirliğinde düzenlenen “Sözlerden Eyleme: Sürdürülebilir Kalkınma Nasıl İvme Kazanır?” etkinliği iş, akademi ve sivil toplum dünyasını buluşturdu. Birleşmiş Milletler’in yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegeni korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için yaptığı küresel eylem çağrısını temel alan etkinliğe dünyaca ünlü ekonomist Prof. Dr. Jeffrey D. Sachs ana konuşmacı olarak katıldı.

Sachs: “Zaman söylemden aksiyona geçme zamanı”

 İklim değişikliğiyle etkin mücadelede, yeni iş modellerinin katkısını vurgulayan Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın (SDSN) Küresel Direktörü Prof. Dr. Jeffrey D. Sachs ise özel sektörün istihdama katkısına ve yenilikçi yatırımlarla geliştirilen iş modellerinin rolüne değindiği konuşmasında şu mesajları verdi: “Sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesi ancak ortak bir çalışmayla mümkün.  Tüm ülkelerin sorunları var; ancak paydaşların etkin ve verimli işbirlikleriyle, aslında sorunlara çözümlerimiz de var. Akılcı düşünerek, bilimin peşinden giderek ortak geleceğimiz için sorunlarımızı çözebiliriz. Çin’de yeni şahit olduğum pek çok alanda meydana gelen teknolojik dönüşüm ve dijitalizasyon, sorunların çözümü olduğuna, çözümlerin geliştirilebildiğine çok iyi bir örnek. Türkiye Asya’yı batıya bağlayan önemli bir köprü. Türkiye’nin bu yenilikleri ve teknolojik dönüşümü yakalayarak ülkenin geniş yenilenebilir enerji kaynaklarını akıllıca kullanacağına inancım tam. Zaman söylemden aksiyona geçme zamanı.”

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar