Meksika’da ilk defa bir kadın devlet başkanı olarak seçildi

Meksika’da ilk defa bir kadın devlet başkanı olarak seçildi

Eski iklim bilimci ve başkent Meksika’nın önceki belediye başkanı olan Claudia Sheinbaum, büyük bir farkla ülkenin ilk kadın devlet başkanı oldu. 

Eğitimini enerji mühendisi ve fizikçi olarak tamamlayan yeni Devlet Başkanı Sheinbaum’un, bir çevre bilimci olarak enerji dönüşümü ve sera gazı emisyonları konusunda geniş çaplı yayınları bulunuyor. BM iklim raporunun ortak yazarlığını yapmış olan devlet başkanı, belediye başkanlığı döneminde başkent Meksika’nın şehir pazarına güneş enerjisi panelleri kurdu ve toplu taşım güzergahlarını elektrikli hale getirdi.

Ülke halkı, başkanlığı döneminde de çevreci stratejilerini eyleme dönüştürdüğünü görmeyi bekliyor.

Zafer konuşmasında bu Meksika seçimini öncekilerden ayıran özelliklere dikkat çeken Başkan, kendisini alkışlayan seçmenlere ‘’200 yıllık tarihinde Meksika’nın ilk kadın başkanı olacağım. Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağım’’ dedi.

Sheinbaum’un kampanya platformu, ülkenin enerji dönüşümünü, ulaşımın elektrikli hale getirilmesini ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasını taahhüt ediyor. Bununla birlikte, yakın zaman önce inşa edilen bir petrol rafinerisini, doğal gaz boru hatlarını ve petrokimya tesislerini de destekliyor. Yerli petrol üretimini savunuyor. Ancak Meksika’nın büyük ölçüde ABD’ye bağımlı olduğu doğal gaz konusunda sessiz kalıyor.

Sheinbaum’un liderlik stratejisinde, bir önceki Başkan Andres Manuel Lopez Obrador’dan miras aldığı gündem mi, yoksa iklim krizini çok iyi anlayan bilgili bir bilim insanının gündemi mi geçerli olacak konusu ülkede merakla bekleniyor

1962 yılında başkent Meksika’da doğan Claudia Sheinbaum, dinden çok sol politikalarla ilgilenen laik bir ailede büyüdü.

National Autonomous University of Mexico’da (UNAM) enerji mühendisliği ve fizik alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. Ayrıca Stanford ve Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde eğitimini tamamladı ve 1990’ların başında Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda araştırmacı olarak göreve başladı.

Lopez Obrador başkanlığa seçilmeden önce Başkent Meksika’nın belediye başkanlığı görevini yürüten Sheinbaum, Devlet Başkanı Obrador tarafından da çevre bakanı olarak atandı ve bu görevi 2006 yılına yürüttü.

Sheinbaum daha sonra UNAM’da elektrik sektörü reformu ve Meksika sanayi sektöründe karbondioksit emisyonları ve enerji tüketimi üzerine araştırmalarına devam etti. Ayrıca BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin Dördüncü ve Beşinci Değerlendirme Raporlarına da katkıda bulundu.

Sheinbaum’un liderlik sürecindeki yol haritasında enerji ve çevre gibi kilit pozisyonlara kimleri atayacağı çevre savunucuları tarafından merakla bekleniyor.

Kaynak:

https://insideclimatenews.org/news/07062024/mexico-president-elect-claudia-sheinbaum-climate-policy/?utm_source=InsideClimate+News&utm_campaign=1958cf37e8-EMAIL_CAMPAIGN_2024_06_08_01_06&utm_medium=email&utm_term=0_29c928ffb5-1958cf37e8-330848654

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar